آیا بازنشستگان مشمول یارانه کرونا می‌شوند؟

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

شیوع کرونا در ایران به شدت بر کسب‌و‌کار‌ها و معیشت شهروندان ضربه زده است. درحالیکه کووید ۱۹ منجر به بیکاری یا کسادی کار کارگران شده، اقشار دیگری مانند بازنشستگان نیز با افزایش هزینه‌ها دچار مشکل شده‌اند. بالاخره بعد از کش و قوس‌های فراوان دولت اعلام کرد که قرار است مبلغی را در قالب یارانه به تعدادی از شهروندان خسارت دیده پرداخت کند. هنوز این یارانه پرداخت نشده و مشخص نیست یارانه‌بگیران دقیقا چه کسانی هستند. در این بین سوالی که مطرح است این است که آیا دولت بازنشستگان را لحاظ کرده است، یا ممکن است آنها یارانه کرونا دریافت نکنند؟

علی دهقان‌کیا (رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران) به ایلنا گفت: به دنبال گرانی بنزین در آبان امسال دولت اعلام کرد که به تعدادی از شهروندان یارانه می‌دهد. بررسی‌های ما نشان می‌دهد بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان حمایت معیشتی را دریافت نکرده‌اند. در واقع دولت عمدتا به بازنشستگانی بسته حمایت معیشتی را پرداخت کرده که زیر حداقل، دریافتی دارند.

او ادامه داد: آنطور که فحوای کلام مسئولان نشان می‌دهد یارانه کرونا برای آن دسته از افرادی است که شغل خود را از دست داده یا به دلیل شیوع کرونا کاسبی آنها کساد شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد بازهم بازنشستگان مشمول این یارانه نیستند و فقط همان بازنشستگانی که حمایت معیشتی را گرفته‌اند ممکن است یارانه کرونا را هم بگیرند.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران با انتقاد از این رویه، عنوان کرد: سبد معاش برای تعیین دستمزد امسال چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده است. دریافتی اغلب بازنشستگان بین یک و نیم تا دو میلیون تومان است. بر این اساس آنها در شرایط عادی با دریافتی خود تنها ۳۰ درصد هزینه‌هایشان را جبران می‌کنند. اکنون که کرونا شایع شده و باتوجه به افزایش هزینه‌های ناشی از آن مسلما معیشت بازنشستگان هم تحت تاثیر قرار گرفته و باید مشمول یارانه کرونا شوند.

عکس پروفایل در خانه بمانیم،عکس نوشته در خانه بمانیم

 ابزار وبلاگ » اخبار