آیا سهام عدالت قابل خرید و فروش است؟

0

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در خصوص نحوه فروش سهام عدالت که این روزها به یکی از اصلی‌ترین سوال مردم تبدیل شده، اطلاعاتی را ارائه کرد.

به گزارش کاماپرس، با اعلام خبر دستور مقام معظم رهبری به دولت، مبنی بر آزادسازی سهام عدالت و راه‌اندازی سامانه مرتبط با آن که مشخص‌کننده نحوه سهامداری مردم بر این سهام است، یکی از بزرگ‌ترین پرسش‌هایی که این روزها مطرح می‌شود، این است که سهام عدالت خود را چگونه بفروشند.

۲۰ درصد طی ۶ ماه آینده
علیرضا صالح در این مورد می‌گوید: «آزادسازی اینگونه خواهد بود که ظرف ۶ ماه آینده بتوانند تا ۲۰ درصد سهام را بفروشند.»

وی ادامه می‌دهد: «مشمولان دریافت سهام عدالت یک ماه فرصت دارند تا نحوه آزادسازی سهام را مشخص کنند. سال ۸۵ با فرمان رهبر انقلاب، سهام عدالت برای ۶دهک جامعه درنظر گرفته شده و طی این سال ها از محل سود شرکت های سرمایه پذیر موجود در پرتفوی سهام عدالت مبلغ هر برگه تامین شده است.»

صالح تصریح کرد: «دو دهک پایین جامعه که تخفیف ۵۰ درصدی در سهام عدالت داشتند، برگه سهام عدالت یک میلیون تومانی در اختیار دارند. این رقم برای مابقی مشمولان حدود ۵۰۰ هزار تومان است. برخی از مردم دارای سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی و برخی نیز ۴۹۲هزار تومانی هستند. علت این اختلاف نیز در آن است که در مقطعی از زمان سودی بالغ بر ۴۰ هزار تومان به حساب برخی از مشمولان واریز شد که این رقم از حساب آنها کسر شده است.»

سهامداران تا به امروز چقدر سود گرفتند؟
وی با اشاره به پرداخت سود سهام عدالت طی سه سال اخیر به حساب مشمولان، ادامه داد: «سود سهام سال ۹۵ به مبلغ ۱۵۰ هزار تومان در سال ۹۶، سود سهام سال ۹۶ که معادل ۱۷۵ هزار تومان بود در سال ۹۷ و سود سهام مربوط به سال ۹۷ نیز که معادل ۲۰۵ هزار تومان بود در سال ۹۸ به حساب افراد واریز شد. با توجه به اتمام ۱۰سال زمان مقرر برای آزادسازی سهام عدالت این امر به مرحله اجرایی وارد شده و باید مدیریت آن تعیین تکلیف شود.»

آخرین مهلت تعیین‌تکلیف سهام
وی در پایان اظهار کرد: «این مهلت ۳۰ روز در نظر گرفته شده که ۱۰ روز آن سپری شده و تنها تا پایان ساعت ۲۴ روز ۸ خرداد مهلت برای این موضوع وجود دارد. آزادسازی سهام عدالت احتمالاً اینگونه خواهد بود که ظرف شش ماه آینده بتوانند تا ۲۰ درصد سهام را بفروشند و این به دلیل حفظ ارزش سهام عدالت است و از طرفی بازار باید کشش داشته باشد.»