خانه / کد تولز / تحلیل سریال چرنوبیل chernobyl,بزرگ‌ترین پدیده‌ی تلوزیونی جهانِ سال 2019

تحلیل سریال چرنوبیل chernobyl,بزرگ‌ترین پدیده‌ی تلوزیونی جهانِ سال 2019

تحلیل و بررسی سریال چرنوبیل chernobyl

svdhg ]vk,fdg,سریال چرنوبیل imdb,سریال چرنوبیل نقد,سریال chernobyl نقد,سریال چرنوبیل اپارات,سریال چرنوبیل چند قسمت است,سریال چرنوبیل نماشا

تصویر پروفایل » سریال chernobyl

سریال چرنوبیل را می‌توان بزرگ‌ترین پدیده‌ی تلوزیونی جهان در سال ۲۰۱۹ دانست. پس از پایان فاجعه‌بار و ناراضی‌کننده‌ی سریال «بازی تاج و تخت»، شبکه‌ی HBO تمام امید خود را به این سریال بسته بود و خب نتیجه‌ی مورد انتظار را هم گرفت. «چرنوبیل» تبدیل به یک پدیده‌ی جهانی شد و میلیون‌ها نفر، خردسال و پیر، کارگر و سیاست‌مدار، زن و مرد، همه و همه به دیدار آن نشستند.

تحلیل سریال چرنوبیل chernobyl,بزرگ‌ترین پدیده‌ی تلویزیونی جهانِ سال 2019

کد تولز: چیزی که سریال را تا این حد بزرگ کرد که مردمانی از اقصی نقاط جهان را به خود جذب بکند، داستان بر اساس واقعیت و درگیر‌کننده‌ی آن بود که روایت‌گر دردی مشترک بین تمام انسان‌ها است؛ مرگ. مرگی که در تعدادی بالا اتفاق افتاد و داستان‌های پیرامون آن تا سال‌ها از خاطر مردم جهان پاک نشد. مرگی که شاید در نهایت به مرگ بزرگ‌ترین حکومت تاریخ جهان یعنی حکومت کمونیستی شوروی منجر شد.

اشتباهات انسانی و بدشانسی‌ها

چرنوبیل روایت‌گر حادثه‌ی هسته‌ای است که در سال ۱۹۸۶ و در نزدیکی شهر پریپیات در منطقه‌ی اوکراین که آن زمان تحت حکومت شوروی بود روی داد. یک سری اشتباهات انسانی و بدشانسی‌ها باعث روی دادن یکی از فجیع‌ترین حوادث هسته‌ای تاریخ بشریت شدند که زندگی میلیون‌ها نفر در سطح اروپا و جهان را تحت تاثیر قرار داد.

نقد و بررسی سریال چرنوبیل از سایت کد تولز

قسمت اول chernobyl

سریال در اپیزود ابتدایی خود خیلی سریع به سراغ حادثه‌ی اصلی می‌رود. فاجعه روی داده است اما مسئولان حاضر در آنجا سعی در کتمان کردن آن دارند. به همین دلیل ابعاد فاجعه بسیار گسترده‌تر می‌شود. اگر از همان ابتدا افراد با واقعیت رو‌به‌رو می‌شدند به جای اینکه سعی در مخفی کردن آن بکنند، شاید جان بسیاری افراد بیشتر هم نجات داده می‌شد. در همین اپیزود خرده داستان‌هایی شکل می‌گیرد که در ادامه‌ی سریال ابعاد بیشتری از آن‌ها را خواهیم دید. آتش‌نشانی که به محل حادثه اعزام می‌شود و همسر باردار او منتظر بازگشتش است. اما مهم‌ترین شخص سریال در پایان اپیزود اول به ما معرفی می‌شود؛ پروفسور «والری لگاسف»، دانشمد هسته‌ای برجسته.

ابعاد فاجعه چرنوبیل

[9.5/10 IMDb] پروفسور «لگاسوف» به عنوان یکی از متخصصین امر به دستور یکی از معاونان نظامی ارشد یعنی «بوریس شربینا» به کاخ ریاست‌جمهوری می‌رود. او در آنجا گزارشی را که از صحنه تهیه شده می‌خواند و خیلی سریع متوجه ابعاد فاجعه می‌شود. با اصرار او، گورباچف، رئیس‌جمهوری وقت شوروری، دستور اعزام خود او و «بوریس» به محل حادثه را می‌دهد تا سریع‌تر ابعاد فاجعه را مشخص کنند. هیچ‌کس در ابتدا به جز خود «لگاسوف» باورش نمی‌شود که واقعا فاجعه‌ای روی داده است و هسته‌ی راکتور منفجر شده است، اما در نهایت با انجام یک سری آزمایش علمی همگی متوجه می‌شوند که قضیه بسیار از حد تصورات آن‌ها خارج است. مقامات مسئول پایگاه هسته‌ای بازداشت می‌شوند، دستور جلوگیری از بیشتر شدن ابعاد فاجعه سریعا اجرا می‌شود اما تا همین الان هم بسیار دیر شده است.

قسمت های 3 و 4 سریال چرنوبیل

در طی اپیزود ۳ و ۴ ما با جوانب دیگری از رویدادهای پیرامون این حادثه مواجه می‌شویم. یکی از دانشمندان بلاروسی به نام «یولانا خومیوک» نیز به داستان وارد می‌شود و حضور او انرژی خوبی به کلیت سریال می‌دهد. او که انسانی بسیار وجدان‌مند است، سعی دارد تا به هر صورت که شده واقعیت را برای مردم افشا کند. بخش دیگری از تلاش او نیز به این معطوف شده است تا به پروفسور «لگاسوف» در جهت مهار ابعاد فاجعه کمک بکند. در این ۲ اپیزود تاثیرات این فاجعه بر روی جنبه‌های مختلف زندگی افراد درگیر در آن را می‌بینیم.

همسر آتش‌نشان

آن همسر آتش‌نشان که باردار بود به دنبال همسرش به بیمارستانی در مسکو می‌رود و در آنجا با تاثیرات رادیواکتیوی انرژی هسته‌ای بر همسرش آشنا می‌شود. بچه‌ای که در شکم آن زن بود نیز می‌میرد. یا در اپیزود چهارم با دسته‌ای از نظامیان روبه‌رو می‌شویم که مسئولیت کشتن سگ‌ها را بر عهده دارند تا در دنیای پس از فاجعه، تاثیرات رادیواکتیوی با حیوانات باقی نماند. در این لحظات نیز شاهد شکل‌گیری احساسی قوی بین افراد حاضر در اثر و بیننده هستیم.

قسمت آخر سریال chernobyl

اپیزود آخر اما به جمع‌بندی تمام قضایا اختصاص دارد. پروفسور «لگاسوف» و دیگر افراد حاضر در داستان چگونگی انفجار راکتور و میزان مقصر بودن هر کدام از افراد مسئول را به دقت و تفصیل برای دادگاه شوروی توضیح می‌دهند. البته آن‌ها تیغ تیز خود را از زیر گلوی مسئولین حکومتی شوروی نیز می‌گذارنند و آن‌ها را نیز به خاطر کوتاهی از انجام وظایف و فاجعه‌ی رخ داده مذمت می‌کنند. شاید احتمال روی دادن این حادثه ۱ در میلیون بوده باشد، اما در هر صورت فاجعه روی داده و زندگی میلیون‌ها نفر تحت تاثیر قرار گرفته است.

پیشنهاد دانلود فیلم ایرانی:

سریال ویچردانلود فیلم دختر شیطاندانلود فیلم شعله ور

دانلود فیلم‌ آشغال های دوست داشتنیدانلود فیلم نبات

دانلود سریال سال های دور از خانه | دانلود سریال هیولادانلود فیلم مارموز

هیچ‌کس شخصیت کاملا مثبت یا منفی‌ای نیست

مضمون اصلی اثر را همان‌طور که خود آن نیز بارها اعلام می‌کند، می‌توان دروغ دانست. دروغی که مسئولان در ابتدا به افراد حاضر در پایگاه هسته‌ای گفتند، دروغی که آن مسئولان به مردم و افراد حکومتی گفتند و دروغی که در نهایت فردی مثل «لگاسوف» به جهانیان درباره‌ی آن فاجعه گفت. همه در این سریال دروغ می‌گویند. هیچ‌کس شخصیت کاملا مثبت یا منفی‌ای نیست.

اصلی‌ترین مشکل سریال را می‌توان این دانست که تکلیفش با خودش به عنوان اثری روایی یا مستند مشخص نیست. از قبل از شروع اثر ما می‌دانیم که چنین حادثه‌ای روی داده است برای همین تلاش سریال برای ایجاد تعلیق در اپیزود اول بر مبنای اینکه آیا واقعا فاجعه‌ای روی داده یا نه باطل است. ضمن اینکه اپیزود آخر هم بی‌مورد است. دانستن جزئیات حوادث و جریانات شیمیایی روی داده درون راکتور درام ایجاد نخواهد کرد.

تماشای سریال چرنوبیل به عنوان یک پدیده‌ی جهانی واجب است

در کل دیدن سریال «چرنوبیل» به عنوان یک پدیده‌ی جهانی واجب است حتی اگر آن‌ را اثر خوبی ندانیم. چنین پدیده‌هایی چند سال یک بار در جهان پیدا می‌شوند و حتی اگر علاقه‌ای به مضمون آن نداشته باشیم یا حتی در نظرمان سریال بدی هم باشد، دیدن آن واجب است.

منبع: ابزار وبلاگ کد تولز

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

عکس پروفایل فیلم joker 2019

عکس پروفایل فیلم joker 2019 | فکت های فیلم جوکر 2019

0 عکس پروفایل فیلم joker 2019 | فکت های فیلم جوکر 2019 ...