اختلال استرس پس از سانحه در زلزله

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

علی بهشتیان روانشناس بالینی  درباره استرس های ناشی اززلزله، اظهار کرد: زلزله می‌تواند بسیاری از مردم را دچار ترس و وحشت کند و نگرانی‌های زیادی را برای آن ها به همراه داشته باشد. گاهی زلزله‌هایی مشابه زلزله اخیر پایتخت رخ می‌دهد که خسارات مالی و جانی چندانی ندارد، اما به لحاظ روانی استرس زیادی را برای مردم ایجاد می کند.او در ادامه گفت: درجریان بلایای طبیعی از جمله زلزله، آسیب‌های روحی و روانی به اشخاص مختلف مانند یک کوه یخی است که قسمت بزرگی از آن که عواقب روانی حادثه است زیر آب قرار دارد و دیده نمی‌شود و گاهی تا پایان عمر باقی می‌ماند و در بیشتر مواقع مورد غفلت قرار می‌گیرد. این زخم‌های روحی گرچه پنهان هستند، ولی در برخی انسان ها موجب رنج و ناتوانی می شود.این روانشناس بالینی با اشاره به این موضوع که ترس از زلزله خطرناک و حادثه آفرین است، گفت: مردم باید اطلاعات و آگاهی خود را درباره زلزله افزایش ‌دهند و واقع بینانه به حادثه بنگرند چراکه با این کار به راحتی می توانند استرس پس از سانحه را درشخص کنترل کند و از بروز حوادث احتمالی ناشی از ترس بس از زلزله جلوگیری کند.
او در ادامه چند توصیه‌ برای حمایت روانی وکاهش استرس پس از زلزله کرد:
1- تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی معمولا در هنگام بروز حوادث بازار داغی پیدا می کنند که منبع و منشاء مشخص و فایده‌ای به جز تخریب روحیه ندارند بنابراین از باز کردن ویدئو‌ها و تصاویر تکان دهنده ونامناسب خودداری کنید.
2- افرادی که کودک در خانه دارند با آرامش و درقالب داستان و نقاشی تعریفی کوتاه از زلزله به او ارائه دهند.
3-بعد از آرام شدن شرایط و کاهش خطر پس لرزه از مرور مداوم صحنه لرزیدن زمین و ترس مکرر خود داری کنید و سعی کنید روال‌های عادی زندگی خود را سپری کنید، غذا بپزید، حمام کنید، یک فیلم تماشا کنید، مطالعه داشته باشید و… .
4- با اعضای خانواده صحبت کنیدو سعی کنید ذهنتان را منحرف کنید و از طرفی ترس ها و احساسات خود را تخلیه کنید.
5- کسانی که سابقه اضطراب و افسردگی شدید دارند و تحت درمان هستند در اولین فرصت با مشاور خود تماس بگیرند تا با ترس و دلهره ای که تحمل کرده اند به خوبی رو به رو شوند.
بهشتیان در پایان عنوان کرد: آموزش افراد قبل از وقوع حادثه برای کنترل استرس‌هایی که در جریان بلایای غیرمترقبه مانند زلزله با آن روبرو خواهند شد می‌تواند از ایجاد ترس ها واختلالات روحی پیشگیری کند. پس یاد گرفتن مهارت‌های کنترل استرس و کنترل هیجانات می تواند بسیار مفید باشد.

جمع آوری:

ابزار وبلاگ اخبار

همچنین بخوانید:

سفر  • تاریخ امروز • عکس پروفایل • رپورتاژ آگهی • نتایج زنده • دانلود فیلم ایرانی

اخبار
عوارض نوشابه انرژی زا برای زنان

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]عوارض نوشابه انرژی زا برای زنان  گروه علمی: مصرف نوشیدنی انرژی زا یا نوشابه انرژی زا برای کسانی که به آن معتاد هستند، مانند شهد و نکتار است. این نوع نوشیدنی سرشار از کافئین و شکر بوده و ضربه‌ای فوری به مغز و بدن وارد …

اخبار
اکسیژن خون در افراد سیگاری چند است

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]ابزار وبلاگ: اکسیژن خون در افراد سیگاری چند است سطح اکسیژن خون طبیعی و کم سطح اکسیژن خون طبیعی یا نرمال، بین 75 تا 100 میلی متر جیوه متغیر است. سطح اکسیژن خون زیر 60 میلی متر جیوه کم در نظر گرفته شده و وابسته به تصمیم پزشک و …

اخبار
برای درمان کبد چرب چی بخوریم چی نخوریم

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]ابزار وبلاگ: برای درمان کبد چرب چه غذاهای بخوریم؟ برای درمان کبد چرب چی بخوریم چی نخوریم برای درمان کبد چرب چه غذاهایی بخوریم مصرف زیاد میوه و سبزیجات مواد غذایی دارای فیبر زیاد مانند حبوبات کمترین میزان مصرف قند، نمک، چربی ترانس، کربوهیدرات‌ های …