تحلیل فیلم ستاره ای متولد می شود A Star Is Born

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

نقد فیلم ستاره ای متولد می شود A Star Is Born

نقد فیلم ستاره ای متولد می شود,نقد فیلم a star is born,a star is born فیلم,فیلم ستاره ای متولد می شود,a star is born فیلم نقد,فیلم A Star Is Born,بررسی فیلم a star is born

تصویر پروفایل » بررسی و نقد فیلم A Star Is Born

کد تولز: A Star Is Born (فیلم ستاره ای متولد می شود) در حقیقت کارگردانی متولد می شود – به نظر می رسد (بردلی کوپر – Bradley Cooper) در قامت کارگردان برای ساخت نخستین اثرخویش (ستاره ای متولد می شود) به خوبی از پس اجرای تصویری برآمده و فیلمی ساخته که شاهد اشتباه فاحش و تاثیر گذاری در بحث کارگردانی آن نیستیم. A Star Is Born در کارگردانی جلوتر از فیلمنامه است.

اولین تجربه قابل قبول بردلی کوپر

بدان معنی که اگر چه برای برخی اتفاقات توجیه منطقی نمی توان یافت و یا برخی حوادث بدون مقدمه چینی مناسب رخ می دهند و از پرداخت کافی بهره مند نیستند اما کوپر (که به شخصه برای اولین تجربه) توقع چنین کارگردانی از او را نداشتیم کار را نجات داده و دربرخی لحظات آن را به سطح بالایی رسانده است. این کارگردانی با دقت و حساب شده از همان نخستین دقایق فیلم خود را به رخ می کشد.

[7.7/10 IMDb] به عنوان مثال نمایی که در آن شخصیت آلی (لیدی گاگا – Lady Gaga) تک و تنها در راهرو پارکینگ به آرامی مشغول قدم زدن است و خسته از کار روزانه مشغول زمزمه کردن آوازی است و وقتی به انتهای راهرو می رسد( نام فیلم ) با فونتی درشت برروی صفحه نمایان می شود و بردلی کوپر بدین ترتیب به مخاطب گوشزد می کند فیلمش در مورد ظهور و اوج گرفتن آلی است.

جزییات قوی فیلم

از این دست جزیی نگری های تصویری را به وفور در این اثر می توان یافت. مثال دیگر جایی از فیلم است که جک (با بازی بردلی کوپر) و آلی در استودیو ضبط صدا هستند. در این نما کوپر تصویری مات و غیر قابل تشخیص از دو بازیگر را در شیشه شکار می کند که نشان از آغاز دوران فاصله و جدایی شخصیت ها هم دارد. پیش از این به طور مفصل در مورد فیلم سوگولیسریال چرنوبیل سریال ویچر و فیلم من تانیا هستم گفته شد. بردلی کوپر می داند برای ساخت فیلمی که در مورد دو موزیسین است نحوه اجرای سکانس های آواز خوانی اهمیت بالایی دارد و هرگونه نقص در اجرای این موارد می تواند باعث کمرنگ شدن ارتباط عاطفی مخاطب با اثرش باشد. پس او به خوبی سکانس های پرضرب و پرشوری راخلق می کند.

اجرای تک نفره و دو نفره

از همان اجرای تک نفره جک در کنسرت گرفته تا تمام اجراهای دو نفره ای که اتفاق می افتند بردلی کوپر میل و عطش عاشقان موسیقی را سیراب می کند. مهمترین شاخصه فنی کار کوپر در این سکانس ها در آن است که او دقیقا همان کاری که مخاطب از او انتظار دارد را انجام می دهد. دوربین دراین لحظات در فاصله اندکی از خواننده ترانه ها قرار می گیرد. حرکات دوربین (چه در نماهایی که دوربین روی دست است و چه هنگامی که دوربین کرین میکند) مخاطب را درهمان فضا نگه می دارند.

کوپر چه در مدیوم شات های فیلمش (نمایش خواننده, صحنه اجرا, اجزای صحنه) و چه در لانگ شات ها (شامل حضور پرشور تماشاگران و موقعیت کلی محل اجرا) حس تماشای ویدئو کلیپ های پرزحمت و حرفه ای را برای مخاطب کاملا تداعی می کند و البته در این بین نباید از بحث (تدوین) هم به سادگی گذشت.

سکانس های اجرا

در سکانس های اجرا خوشبختانه از کات های بی مورد خبری نیست. بی دلیل از نمایی به نمای دیگر نمی رود و حس لحظات را هدر نمی دهد. به عنوان مثال یکی از بدترین تصمیمات کارگردانی که می شد برای این لحظات تصور کرد کات شدن از محل اجرا خوانندگان به جمع تماشاگران یا همکاران آن ها در پشت صحنه بود که خوشبختانه فیلم ستاره ای متولد می شود… چنین تدوینی ندارد .سکانسی که در آن آلی توسط دوستان جک برای اولین بار به محل اجرای کنسرت می رسد نمونه دیگری از استفاده مناسب از تدوین است. آلی هیجان زده و نفس زنان به سمت استیج می رود و کوپر در این لحظه احساسی به مرحله آمادگی خویش برای اجرا کات می زند و تلفیق این نماها مخاطب را برای لحظه رسیدن آنها بهم سر ذوق می آورد.

نور پردازی فیلم ستاره ای متولد می شود

فیلم ستاره ای متولد می شود از رنگ و نور پردازی هم غافل نمی شود و مشخصا از رنگ های قرمز و مشکی کاملا هدفمند برای شخصیت پردازی اثرش بهره می برد. نگاه کنید به نور قرمز اغراق شده ای که درچند مقطع از فیلم به صورت جک تابیده و کوپر تاکید می کند او شخصیت مشکل داری است و باید نسبت به سرنوشت او نگران و مضطرب بود. از همان ابتدا اثر و گفتگو داخل ماشین با همکارانش تا ورودش و گفتگو ی دونفره اش با آلی در صورت جک خود نمایی می کند. مثال دیگر هم بخشی از فیلم است که جک در پشت صحنه اجرای آلی با برادرش پس از مدت ها ملاقات می کند و نیمه صورتش قرمز و نیمه دیگر کاملا تاریک می شود تا به عدم ثبات شخصیتی او تاکید شود.

فیلمنامه A Star Is Born

البته همانطور که در ابتدای متن هم اشاره شد فیلم A Star Is Born در فیلمنامه از اجرا کارگردانی عقب تر است! در این فیلم هم به مانند بسیاری دیگر آثار عاشقانه نحوه آشنایی و سرعت پیوند عاطفی شخصیت ها به سرعت و تا حدودی (تحمیلی) به وقوع می پیوندد. همچنین نوع واکنش آلی برای ترک محل کار و پیوستن به دنیا موسیقی عجله ای رخ میدهد.

از همه اینها مهمتر نحوه کنار گذاشتن جک به عنوان خواننده اصلی از گروه موسیقی بدون مقدمه چینی مناسب و متاسفانه بازهم تحمیلی شکل می گیرد! فیلم شخصیت های مکمل نا پخته ای هم دارد همچون پدر آلی که نوع نگرانیش برای سرنوشت دختر و همچنین کنار آمدنش با نحوه ورود او به دنیای ستارگان غیر قابل باور و کاریکاتور گونه طراحی و اجرا شده است.

فیلم A Star Is Born ارزش دیدن دارد

فیلم A Star Is Born, فیلم ارزشمندی است. رابطه شغلی آلی و جک (جز در همان ابتدا شکل گیری) باور پذیر و دیدنی از کار درآمده است. اینکه کوپر به درستی در فیلم رابطه این دو را در انتها به شکل قرینه هم به تصویر می کشد جالب و دوست داشتنی است. در نیمه اول فیلم شاهد تلاش جک برای ارتقا و پیشرفت آلی هستیم اما از جایی به بعد این روال جابه جا می شود. مهمترین محرک داستانی فیلم را همین بخش تشکیل می دهد و می تواند نقص های اشاره شده در فیلمنامه را پوشس دهد.

A Star Is Born در پرده سوم مدام هشدار می دهد که قرار نیست شاهد پایان خوشی برای آن باشیم. پایانی جذاب و غیر کلیشه ای که ارزش نهایی راهم بالاتر برده است. ستاره ای متولد می شود درام دیدنی است که مخاطب و منتقدان را برای ادامه کار کوپر به عنوان کارگردان امیدوار می کند.

چکیده مختصر از داستان فیلم خارجی ستاره ای متولد می شود A Star Is Born

جکسون (بردلی کوپر) خواننده مشهوری است که از مشکل اعتیاد به الکل و مواد مخدر رنج می‌برد. او در یک کافه با خواننده گمنامی به نام آلی (لیدی گاگا) آشنا می‌شود و او را تشویق می‌کند که به عنوان ترانه ساز و خواننده همراه با او همراهی کند. آلی ابتدا از این کار سرباز می‌زند ولی به مرور تشویق می‌شود و در مدتی کوتاه به خواننده ای بسیار معروف بدل می‌شود. آلی و جکسون عاشق همدیگر می‌شود و در مراسمی بسیار ساده ازدواج می‌کنند اما مشکل اعتیاد جکسون وارد مرحله تازه ای می‌شود…

بازیگران زن و مرد فیلم ستاره ای که متولد می شود

بردلی کوپر – لیدی گاگا – سام الیوت – اندرو دایس کلی – دیو چپل – برکا فیلد – مایکل هارنی و رافی گراورن

اینفوگرافی فیلم سینمایی A Star Is Born

کارگردان: بردلی کوپر
تهیه‌کننده: جان پیترز
تاد فیلیپس
فیلم‌نامه‌نویس: ویل فترز
بردلی کوپر
اریک راث
استیون جِی. ریویل
کریستفر ویلکینسون
بر پایه: ستاره‌ای متولد شده‌است اثر
ویلیام ولمن
فیلم‌برداری: متیو لیباتیک
تدوین: جی کسیدی
شرکت: Jon Peters Entertainment
تولید: Gerber Pictures
Joint Effort
توزیع‌کننده: برادران وارنر
تاریخ (های) انتشار
۱۸ مه ۲۰۱۸ (ایالات متحده)
کشور: آمریکا
زبان: انگلیسی
بودجه: ۳۶ میلیون دلار
گیشه: ۴۰۰ میلیون دلار
سال ساخت و ژانر:2018 ‧ Drama/Romance
مدت زمان فیلم: 2h 14m

پیشنهاد دانلود سریال ایرانی:

دانلود سریال قورباغهدانلود سریال کرگدن

پیشنهاد دانلود فیلم ایرانی:

دانلود فیلم بمب یک عاشقانه | دانلود فیلم مارموز

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x