فیلم Aquaman 2018: کوتاه درمورد آکوآمن / نه آنقدر قوی و آنقدر ضعیف

امتیاز شما
[کل: 1 میانگین: 5]

فیلم Aquaman 2018: کوتاه درمورد آکوآمن / نه آنقدر قوی و آنقدر ضعیف

فیلم Aquaman 2018: کوتاه درمورد آکوآمن

آکوآمن فیلمی است که با توجه به ریتم سریع خود و سکانسهای اکشن پرتعداد و گاها خوش ساخت (همچون نبردی که در شهر کوچک ساحلی رخ میدهد) ارزش تماشا کردن دارد اما اصلا هم آن فیلمی نیست که طرفداران مجموعه آثار شرکت دی سی از آن یاد میکردند. به واقع آکوآمن بدون شک از شکست هایی همچون لیگ عدالت و جوخه انتحار تماشایی تر و لذت بخش تر است اما آیا این مسئله دلیلی برای خوب بودنش هم هست؟؟؟

مشکل اصلی فیلمنامه کلیشه ای و از آن بدتر زمان نمایش طولانی اثر است. ضعف فیلمنامه شامل شخصیت پردازی، عدم منطق روایی، پرداخت نامناسب به روابط بین افراد حاضر در فیلم و شعاری بودن پیامها مربوط میشود. آکوآمن عملا شخصیت پردازی به معنای واقعی کلمه ندارد. سازندگان اثر از آشناترین تیپهای رایج در مجموعه آثار برقهرمانی تقلید کرده اند. پدر مهربان که وظیفه دارد سرنوشت و قدرت فرزند را یادآوری کند. (در مورد مادر نیز همین وضعیت حاکم است).

دختری شجاع و حق طلب که او هم میبایست انگیزه قهرمان را مدام تقویت کند. نیروی خبیثی که ادعای تخت پادشاهی دارد و جاه طلبی زیاد کار دستش میدهد و…. این موارد به کنار خود قهرمان نیز یک بزن بهادر شوخ و شنگ است که تا آخر به آن چیزی که هست اعتقادی ندارد و مردم گریز است (هرچند درپایان متحول میشود). پیامهای مربوط به محیط زیست و طبیعت دوستی نیز چندباری از دهان شخصیتها خارج میشوند. بدون کمترین تاثیر و بدون هیچ زمان بندی مناسب.

جزییات مربوط به دنیای زیر آب تماشایی هستند. تنوع بافت رنگی در نماها مشخص است. هرچند در این بخش نیز فیلم با کاتهای پیاپی گاها اجازه لذت بردن کافی را به مخاطب نمیدهند. اکشن فیلم به مراتب وضعیت بهتری دارد. هرچند در این مورد نیز هیجان آنچنانی را تجربه نکردم. شاید روئین تنی قهرمان و از آنطرف پرداخت ضعیف شخصیتها باعث شد در هر لحظه احساس کنم قرار نیست به کسی آسیب جدی برسد و از هر موقعیت خطرناک عبور خواهند کرد.

هرچند در سکانسی که در قلمرو تاریک ترنچ محاصره شدند کمی عنصر تعلیق به فیلم اضافه شد. (که متاسفانه به لحاظ زمان نمایش کمترین سهم را نسبت به دیگر اکشنها داشت!!) آکوآمن نه آنقدر جذاب و درخشان است که بتوان دیگران را به دیدنش تشویق کرد و نه آنقدر ضعیف که بتوان کامل از آن چشم پوشی کرد. این فیلم یک اثر پرخرج و سرگرم کننده برای ساعاتی است که هیچ فیلم یا سریال تماشایی دیگر را در اختیار ندارید و فقط میخواهید زمان را سپری کنید. انتظار بالاتری از آکوآمن نداشته باشید.

همچنین ببینید: فیلم » فیلم ایرانی » سریال » نقد فیلم » وبلاگ

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x