نقد و تحلیل سریال حمله به تایتان Attack on titan: فانتری/حماسی هزاره جدید

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

زمانیکه برای اولین بار تصمیم به تماشا انیمه (حمله به تایتان) گرفتم هنوز سریال به مانند امروز محبوب و پرطرفدار نشده بود. قبل از تماشا اطلاعاتی از طریق سایت ها و… گرفتم که بیشتر به معرفی کلی سریال پرداخته بودند. پس به امید سریالی سرگرم کننده و اکشن محور و با خشونتی بالا برای دیدنش اقدام کردم اما سریال از همان واپسین اپیزودهای فصل نخست ثابت کرد می‌تواند جدا از بحث سرگرمی، از پتانسیل های بیشمار داستانی خود بهره ببرد و سطح خود را ارتقا دهد.

اتفاقی که با پخش فصل های دوم و سوم هم به خوبی تکرار شد تا انیمه حمله به تایتان در کنار بزرگترین و با کیفیت ترین آثار فانتری/حماسی هزاره جدید (مجموعه ارباب حلقه ها در سینما و سریال بازی تاج و تخت در تلویزیون) بدل به یکی از پر جزییات ترین و درعین حال مرموز ترین آثار نمایشی گردد.

این تعاریف ممکن است برای آن دسته از مخاطبانی که سریال را تماشا نکرده اند کمی اغراق آمیز جلوه کند اما این انیمه به راستی لایق تمام این تمجیدها هست. سازندگان سریال برخلاف عمده تصور رایج در آثار اکشن به هیچ عنوان به مخاطب باج نمیدهند بدان معنی که از اکشن و کشتار و زرق و برق های تصویری به جا و به اندازه بهره میبرند. اگر نیاز باشد مکث میکنند و ممکن است حتی چند اپیزود در هر فصل را به نمایش فلاش بک اختصاص دهند.

اتفاقی که ممکن است در ابتدا برای مخاطب کم حوصله ناخوشایند باشد اما اگر کمی به سازندگان اطمینان کنید از دلایل نمایش آنها آگاه خواهید گشت. سریال مملو از جزییات داستانی است. همچون بازی های ویدئویی جهان باز که در آن میتوانید به هرگوشه از جهان بازی سر زده و اطلاعاتی کسب کنید و گاهی از خط اصلی داستان فاصله بگیرید این انیمه هم دنیایی است با شخصیتهای گوناگون. گذشته ها و انگیزه های متفاوت. (نمایش بخشی از اطلاعات به صورت نماهای میان پرده ای نمایش داده میشود که به آگاهی بیشتر مخاطب کمک میکنند.)

به واقع انیمه حمله به تایتان اولویت را بر پیشبرد داستان. معرفی شخصیتها و نمایش روابط مابین آنها میگذارد. به همین دلیل تعدادی از بهترین اپیزودهای سریال آنهایی هستند که حتی یک تایتان هم در آنها حضور ندارد (همچون اپیزودهایی در فصل سوم که به گذشته خانواده ارن یا منشا پیدایش تایتان ها میپردازد) طرح کلی فیلمنامه این سریال بر طرح معما و گره گشایی از رازهای آن بنا شده است. حین تماشا آن مدام با سوالهایی مبنی بر منشا حضور تایتان ها. نحوه مدیریت بحران انسانها. شرایط مردم. نیروهای نظامی و حاکمان منطقه و اهداف و انگیزه های نیروهای خیر و شر مواجه خواهید شد.

سازندگان انیمه آگاهانه تلاش میکنند تا بخشی از حقایق را سرراست و مستقیم و بخش زیادی از آن را مرموز و گمراه کننده روایت کنند. نحوه تزریق اطلاعات در برخی اپیزودها به قطره چکانی ترین حدممکن میرسد تا حدس و ‌گمان مخاطب وارد عمل شود و فرضیه های مختلف را کنار هم قرار دهد. سریال به مانند آثار موفق تلویزیونی دیگر در گمراه کردن مخاطب و غافلگیر نمودن او موفق عمل میکند و در چند مقطع هنر داستانگویی خود را به رخ سایرین میکشد.

اما تمام این موارد به آن معنی نیست که سریال در بخش اکشن کم کاری میکند. حمله به تایتان از آن سریالهاست که اکشن خشن و خونباری را تحویل مخاطب میدهد و همچنین در خلق لحظات حماسی سنگ تمام میگذارد. (همچون حمله دسته جمعی سربازان کم تجربه به تایتان میمونی یا ایستادگی یک تنه آرمین در مواجهه با تایتان عظیم الجثه) هدایت صحیح نبردها در کنار شخصیت پردازی درست و مقدمه چینی های به اندازه موجب میشود اکشنهای سریال در مقاطعی ترشح آدرنالین را به اوج برسانند.

(مبارزه ارن در حالت تایتانی با دشمنان در فصل اول. حمله شبانه تایتانها به قلعه متروک در فصل دوم و بازپس گیری زادگاه ارن و محاصره آنها در شهر از فصل سوم) از بهترین نمونه های این امر هستند. نکته جالب در خلق اکشنهای سریال توجه به موارد واقعگرایانه و ملموس است. به عنوان مثال ارن هنگامی که برای نبرد به تایتان تبدیل میشود در مبارزات همواره با چالش روبرو میشود و هیچ نبردی را به راحتی پیروز نمیشود: خسته میشود. زخمی میشود و گاها پس از چند شکست دوباره برمیخیزد.

یا در مورد تایتانهای خبیث نیز شاهد تحلیل قدرت آنها در نبردهای فرسایشی هستیم. سازندگان سریال از قدرت هوش و استرتژی جنگی هم غافل نمیشوند تا حضور انسانها هم گاها تعیین کننده باشد: در بسیاری از موارد استفاده از اصل غافلگیری. حملات گروهی. ضد حمله به موقع و … نتیجه آخر را تغییر میدهند. به واقع در زمان نبرد سریال با حوصله ابتدا موقعیت هر دوطرف را ترسیم میکند تا هر تصمیم و عمل شخصیتها در شرایط بحرانی را درک کنیم.

انیمه حمله به تایتان نگاه تند و بدبینانه ای به سرشت و تقدیر انسان دارد. در این سریال نوجوانان به عنوان نماینده ادامه نسل بشریت همواره با تهدید و خیانت اطرافیان روبرو میشوند. در حمله به تایتان این نوجوانان هستند که با یکدیگر مشورت میکنند. تصمیم میگیرند و درنهایت عمل میکنند تا تمام اوج و فرود های داستان وابسته به آنها باشد.

حمله به تایتان ترسیم گر دنیای بیرحم و پلید و خشنی است که در آن باید نقاب ها را کنار زد. تشخیص خودی از غیر خودی و دروغ از حقیقت تاوان سنگینی در پی دارد. دراین سریال برای پس زدن غبار و پبروزی روشنایی بر تاریکی میبایست یکی شد. گویا در این دنیا تمام افکار و خاطرات میان انسان و هیولا مشترک است. حمله به تایتان گزینه سخت و چالش برانگیزی را پیش پا قهرمانان خود میگذارد.

همچنین ببینید: دانلود فیلم » دانلود فیلم ایرانی » نقد فیلم » وبلاگ

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
عکس پروفایل گل رز سفید در حال سوختن
اخبار
32
عکس پروفایل

امتیاز شما [کل: 92 میانگین: 4]500+ عکس پروفایل‌ جدید 4K HD با آپدیت روزانه،متن‌ خاص کوتاه‌،فیلم،ویدیو،گیف،کلیپ،کد تولز ☕️ عکسها با کیفیت 4k و full hd آپدیت 1400 و 2021 قرار گرفت. [بدون تگ تبلیغات] عکس پروفایل کد تولز  روزانه با کیفیت‌بالا آپدیت خواهد شد. 🚨 لطفا برای دیدن عکس‌ها چند ثانیه …

دانلود سریال جیران حسن فتحی،دانلود سریال جیران کامل،دانلود سریال جیران تمام قسمت ها،nhkg,n svdhg [dvhk
اخبار
دانلود سریال جیران،دانلود قسمت 1 اول سریال جیران

امتیاز شما [کل: 13 میانگین: 4.9]دانلود سریال جیران کامل | دانلود سریال جیران تمام قسمت ها ابزار وبلاگ » سریال ایرانی » دانلود سریال جیران حسن فتحی آگاه باش که حق و باطل باهم بدجوری غاطی شده! سهم مردم سختی و وحشته و سهم عالیجناب تاج و تخت پادشاهیه، کجاست کارگشایی …

دانلود فیلم ایرانی
اخبار
4
دانلود فیلم ایرانی

امتیاز شما [کل: 26 میانگین: 3.9]دانلود فیلم  ایرانی جدید 1400 و 2021 در بخش دانلود فیلم ایرانی می توانید به دانلود جدیدترین و بهترین فیلم‌های ایرانیِ روز بپردازید. فیلم های ایرانی گلچین شده شامل سال‌های (95، 96، 97 ،98 ،98 و 99 – 2017، 2018، 2019 و 2020) و با …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x
()
x