نقد و بررسی فیلم Blade Runner 2049 / بلید رانر: هرشب درونم برف می‌بارد…

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

بهراستی مرز میان خیال و واقعیت کجاست؟ در این دنیای فانی دوست و دشمن ما کیست؟ چگونه میتوان به ماهیت وجودی خویش پی برد؟ معیار تشخیص دروغ از حقیقت کدام است؟ آیا اطرافیان تنها برای منفعت خویش با ما ارتباط میگیرند یا این نیز یک توهم توطئه بدبینانه است؟؟؟

تماشای (بلیدرانر) ساخته درخشان (دنیس ویلنوو) ذهن مخاطب را با انبوهی از سوالات اینچنینی به چالش میکشد و در نهایت باعث میشود تمام این سوالات را به نوبت مرور کنید و به پاسخ مورد نظر برسید. بلید رانر یک فیلم نئو نوآر (نئو به زبان یونانی به معنای جدید و نوآر به زبان فرانسوی به معنای سیاه است) وهمناک است که با ترکیب تکنولوژی و فلسفه خود را تبدیل به معجونی سخت فهم و دیریاب میکند که درنگاه اول ممکن است کمی کند و طولانی بنظر برسد اما با تماشای مجدد آن مدیریت ویلنوو برای روایت را درک خواهید کرد.

نقد و بررسی فیلم Blade Runner 2049 / بلید رانر: هرشب درونم برف می‌بارد…

این مدیریت کردن هم در سلسله روند اتفاقات خود را نمایان میکند و هم در میزانسن و دکوپاژ فیلم. به واقع ویلنوو در امر کارگردانی با دقت نماها را پیش چشم مخاطب قرار میدهد تا فیلم به توازن مناسبی میان هسته فیلمنامه و بافت بصری تصاویرش برسد. چالش اصلی فیلمنامه بلید رانر درمورد هویت است. هویتی که قهرمان فیلم (افسر کی/ رایان گاسلینگ) سعی دارد آنرا برای خود آشکار کند. بلید رانر همچون حل کردن یک پازل پیچیده و پر جزییات است. جزییات فیلم هم در دیالوگها و هم در نماها خود را به رخ میکشند. بلید رانر از آن جهت نئو نوآر مینماید که چه در ظاهر ماجرا و چه در درونمایه خود از ویژگیهای آن بهره میبرد. پلیسی تنها درپی کشف حقیقت. خیابانهای سرد و باران زده. توطئه و نیرنگی که هرلحظه درکمین قهرمان فیلم است و عدم توانایی تشخیص دوست از دشمن به عنوان مثال از بلید رانر یک فیلم کارآگاهی معمایی در فضایی فوق مدرن ساخته است.

در بلید رانر با دقت و حوصله مراحل رمزگشایی از معما را مشاهده میکنیم. از درگیری و زد و خورد با دشمن گرفته تا مراحل کشف و شهودی که به نوبت و در چند مرحله برای افسر کی رخ میدهند همگی در بلید رانر حاضرند و ویلنوو با ساخت این فیلم به نوعی ادای احترامی نیز به آثار کلاسیک پلیسی/جنایی نموده است.

ویلنوو از دو ابزار میزانسن و دکوپاژ (که بدون هم عملا معنا ندارند) برای خلق فضایی خفقان آور بهره میبرد. در نماهای داخلی به عنوان مثال از رنگهایی نظیر( خاکستری. سیاه. قهوه ای) همراه با نورپردازی های خفیف بهره میبرد. به عنوان مثال آپارتمان کوچک و جعبه مانند افسر کی که برای مخاطب به درستی حس تنگنا و خفقان را تداعی میکند. راهرو و پله های آپارتمان نیز به همین شکل به تصویر کشیده شده اند. محیطی تنگ و کم نور همراه با ساکنانی که بعضا تصویری غیر شفاف از آنها نشان داده میشود. مثال دیگر طراحی یتیم خانه خارج از شهر یا خانه یکی از رباتهای فراری است که در هر دو این محیط ها ویلنوو نماها را تاریک و دلهره آور ترسیم میکند. مشکی و خاکستری وظیفه رنگ بندی را دارند و از نورپردازی هم چشمنواز و روشن خبری نیست.

این بافت دلمرده و سرد گهگاه در نماهای بیرونی نیز رعایت شده اند. آسمان بارانی و مه آلود شهر لس آنجلس. ساختمانهای بلند تیره. شهروندانی که پوشش مشکی به تن دارند و سفینه های پرنده مشابه به لحاظ رنگی. در نماهای بیرونی البته به فراخور موقعیت زمانی/مکانی روایت تابلوهای دیجیتال و رقص نور مربوط به آنها از تنوع رنگی شامل (سفید. قرمز. بنفش. سبز) نیز بهره میبرند. تضاد رنگی دراین بخش به خوبی خودنمایی کرده و چشم مخاطب را خسته نمیکنند. تبلیغات شهری به عنوان مثال از این دست موارد هستند.

در بلید رانر آشکارا به منظور هشدار دادن به مخاطب نسبت به موقعیت مکانی و افراد حاضر در آن از رنگهایی نظیر ( زرد و نارنجی) نیز استفاده شده است. به عنوان مثال مقر فرماندهی والاس (جرد لتو) که در آن رنگ غالب اکثر نماها زرد است یا هنگامی که افسر کی برای یافتن دکارد (هریسون فورد) وارد منطقه ممنوعه و خالی از سکنه میشود نیز زرد (متمایل به نارنجی) عمده قاب را پوشش میدهد.

کارکرد رنگ و نورپردازی در بلید رانر به همراه جایگاه درست دوربین باعث گشته اند تا نماهای فیلم بلید رانر همچون تابلوهای نقاشی متحرک مقابل چشمان مخاطب عرض اندام کنند. مشخصا هلی شات ها بیشتر از سایر نماها در انتقال این حس تاثیر گذار هستند. در بلید رانر دوربین با حرکات هوایی (که معمولا با سرعت پایینی ) اتفاق میفتند به درستی موقعیت و فضای حوادث رابرای مخاطب به تصویر میکشند. پرواز سفینه ها برفراز شهر لس آنجلس. شهرک ها و کارخانه های متروک و مناطق ممنوعه به عنوان مثال که در تمامی این نماها وسعت منطقه و از آن مهمتر تنهایی قهرمان برای مخاطب تفهیم میشود. ویلنوو در هر سکانس پرواز با سفینه اگرچه با کات زدن میان نماهای داخل سفینه (غالبا مدیوم شات) و نماهای خارج آن سعی داشته تعادل بصری اثرش را حفظ کند و از تکرار بپرهیزد اما عمده تاثیر گذاری را با همان نماهای بیرونی هلی شات میگذارد.

بلید رانر هنگامی که قصد دارد از تقابل قهرمانش با محیطی ناشناس خبر دهد با گرفتن نماهای (فول شات) از افسر کی مخاطب را نسبت به این امر آگاه میسازد. نمایی که در آن تصویری تمام قد از رایان گاسلینگ را داریم که به سمت هدفی نا معلوم در حرکت است (اطراف او را تماما گرد و غبار پوشانده و مقصد را درقاب نداریم) از این موارد است که موجب میشد تعلیق تنها مربوط به داستان نباشد و نماها نیز تعلیق زا باشند.

بلید رانر همانگونه که در ابتدا نیز اشاره شد در مورد هویت است. تعریفی که ویلنوو و اثرش از این واژه ارائه میدهند کاملا متکی به کنش قهرمان است. به واقع دربلید رانر افسر کی به منظور کشف حقیقت بی محابا تلاش میکند و برای آنکه به باورهای خویش برسد دست به حرکت میزند و موضع مفعلانه به خود نمیگیرد. هرچند در پایان فیلم به مخاطب و قهرمانش یادآوری کند که او نه یک هوش مصنوعی معجزه مانند (متولد شده) که یک کپی به مانند دیگر همنوعان خویش است اما در عمل قهرمان با مجموعه کنشها و تصمیماتش عملا خود بدل به معجزه میشود و تا پای جان تلاش میکند تا افسر دکارد را به فرزندش برساند. افسر کی به واقع در مسیری قرار میگیرد که ابتدا برای رستگاری و ظفرمندی خویش به آب و آتش میزند اما در انتها با ازخود گذشتگی و ایثار به نوع دیگری از آزادی و رهایی میرسد.

پس به همین دلیل در آخرین نمایی که از او مشاهده میکنیم با خیالی آسوده در پله ها دراز کشیده و با آرامش بارش برف و رحمت الهی را نظاره میکند. به واقع افسر کی پیروز نهایی داستان میشود. پس لمس کردن دانه های برف و سکوتی که دراین لحظه حکم فرما میشود صرفا کارکرد تزیینی نداشته و در راستای پیام نهایی اثر کارکرد دارد. افسر کی پاداش تمام زحمات خویش را در انتها دریافت میکند و به آرامش میرسد.

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
عکس خاص فانتزی از آسمان پر ستاره برای پروفایل
اخبار
3
تاریخ امروز

امتیاز شما [کل: 14 میانگین: 4]تاریخ امروز ایران تاریخ امروز میلادی ساعت ایران الان دقیقا چند است؟ امروز چندمه؟ امروز چند شنبست؟ جزئیات تاریخ امروز کد نمایش تاریخ برای وبلاگ و سایت نمایش تاریخ امروز در سایت و وبلاگ <!– www.codetools.ir —> <script type=”text/javascript” src=”https://codetools.ir/tools/shamsi-date/d.php?t=250px&sz=16px&c=1db99acc&colort=ffffff&bg=1db99acc”></script><div style=”display:none”><h1><a href=”https://www.codetools.ir”>تاریخ ابزار</a></h1></div> <!– www.codetools.ir …

جملات عاشقانه زیبا برای مخاطب خاص
اخبار
جملات عاشقانه زیبا برای مخاطب خاص

امتیاز شما [کل: 1 میانگین: 4]جملات عاشقانه زیبا برای مخاطب خاص تو این دنیای بزرگ یا کوچیک حتما شخصی وجود دارد که شما را مجبور به لبخند زدن می کند! و احساس خوبی می کنید! این شخص می تواند یک آشنا , یک دوست ,  یک غریبه , یک فامیل …

بهترین سایت خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما,سایت های معتبر خرید بلیط هواپیما,بلیط هواپیما,بهترین سایت های خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما ارزان,ovdn fgdx i,h\dlh,خرید بلیط هواپیما چارتر,خرید بلیط هواپیما خارجی,خرید بلیط هواپیما لحظه آخری,خرید بلیط هواپیما چارتری,خرید بلیط هواپیما تور,خرید بلیط هواپیما ایران ایر,سایت خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما ماهان,خرید بلیط هواپیما تهران مشهد,خرید بلیط هواپیما کیش,خرید بلیط هواپیما علی بابا,خرید بلیط هواپیما قاصدک
اخبار
خرید بلیط هواپیما ارزان

امتیاز شما [کل: 1 میانگین: 5]خرید بلیط هواپیما | بیش از 100 ترفند خرید بلیط ارزان هواپیما تنها اختلاف چند ساعته در خرید بلیط هواپیما می تواند به معنای ذخیره صدها هزارتومان باشد! در برخی اوقات بلیط هواپیمای چارتری و لحظه آخری گرانتر است!؟  حتما برایتان پیش آمده که قصد …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x