یادداشتی کوتاه در مورد سریال Hannibal ، شاهکاری قدر ندیده

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

یادداشتی کوتاه در مورد سریال Hannibal

ملاقات با اهریمن

سریال هانیبال به شکل رشک برانگیزی رابطه بین دو کارکتر اصلی را موشکافی میکند سریال از میانه فصل نخست چنان پیوند محکمی بین دو کاراکتر ایجاد میکند که نمیتوان جدایی انها از هم را تصور نمود. رابطه ای که آمیزه ایست از عشق و نفرت. ترس و امید. تباهی و رستگاری. در این سریال هانیبال تجسمی از شیطان است.

شیطان و عواقبش

شیطانی که گویی رهایی از چنگالش معنا ندارد و انسان در هر لحظه میل به حرکت به سمتش دارد. سریال با ریز بینی خاصی پیوند شوم انسان و شیطان و عواقبش را آشکار میکند. پیوندی که حاصلی جز تباهی و نیستی ندارد. ویل گراهام به عنوان قهرمان داستان در مسیری تاریک پای میگذارد و البته از جایی به بعد نه راه پس دارد و نه راه پیش. میل او به ماندن و زجر کشیدن در تاریکی شاید مهمترین وجه سریال است.

گویی خود ویل با هانیبال یک روح در دو جسم هستند و چاره ای جز پذیرش تاریکی ندارند. هانیبال این سریال به عنوان سمبل شرارت البته فلسفه جالبی در اعمالش دارد و معتقدست خشونت هدیه ای است که انسان نباید خود را از آن محروم کند.

قدرت اجرایی بالای سریال

وجه مهم دیگر سریال که به کیفیت نهایی کمک شایانی کرده است قدرت اجرایی بالای سریال است. سریال واقعا چشم نواز و دارای جلوه های بصری زیادیست از استفاده از نماهای چشمنواز طبیعت گرفته تا تصاویر دیجیتالی اغراق شده اما گرم وتاثیرگذار.(کابوسهای ذهنی ویل گراهام و قدرت تصویرسازی او در بازسازی صحنه جنایت) به خوبی گواه براین امرهستند که هانیبال ذوق بصری بیننده را به چالش میکشد.

سریال هانیبال چشم نواز

رنگ و نورو طراحی صحنه ولباس نقش مهمی در این اثر دارند سایه روشنهای به جا و به اندازه مخصوصا درقابهای ثابت به خوبی خود را به رخ میکشند. به عنوان مثال طراحی دفترکاری و منزل هانیبال که درعین زیبایی و چشم نوازبودن به خوبی حس دلهره و بدبینی را به بیننده تداعی میکنند.

سریال هانیبال

با تمام این تفاسیر هانیبال را بیشتر متکی بر فیلمنامه و مخصوصا دیالوگ نویسی میدانم تا کارگردانی. به جرات دیالوگی بیهوده و فکر نشده در سریال پیدا نخواهید کرد. تک تک جملات به جا و برای دلیل خاصی بیان میشوند. مخصوصا در فصل اول که حجم زیادی از دیالوگها کاملا چند وجهی هستند و معانی متعددی را تداعی میکنند. هانیبال شاهکاری قدر ندیده است که از دیدنش پشیمان نمیشوید.

همچنین ببینید: فیلم » فیلم ایرانی » نقد فیلم » وبلاگ

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x