تحلیل فیلم I Tonya [من تانیا هستم] مبارزه با مصائب زندگی

تحلیل فیلم I Tonya [من تانیا هستم] مبارزه با مصائب زندگی
دانلود فیلم جدید 2019 و 98
امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

تحلیل فیلم I Tonya [من تانیا هستم] مبارزه با مصائب زندگی

عکس نمایه » فیلم » نقد و بررسی I Tonya [من تانیا هستم]

کد تولز:نخستین برخورد مخاطب با شخصیت تانیا هاردینگ (مارگو رابی) در فیلم تماشایی (من تانیا هستم) به تیتراژ اثر باز میگردد. جایی که ابتدا صفحه ای سیاه رنگ پیش چشمان ما قرار میگیرد. صدای سرفه های ناشی از کشیدن سیگار برروی تصویر می آید و سپس نمایی از تانیا را مشاهده میکنیم که مشغول روشن کردن همان سیگار است.

تصویری نامتعارف و متفاوت از شخصیتی که گویا یک قهرمان شناخته شده و پرآوازه دنیای ورزشی است اما معرفی او اینچنین آغاز میشود. ازهمین آغاز اثر می توان دریافت که من تانیا هستم فیلمی است که شخصیت اول خود را فردی نامتعادل و کنجکاوی برانگیزانتخاب کرده است.

حین تماشای (من تانیا) ساخته تحسین برانگیز (کریگ گیلسپی) مدام گمان میکردم روح زخم خورده.خسته.جنگجو و عاصی ضدقهرمانان آثارمارتین اسکورسیزی در جسم (مارگو رابی) حلول کرده و توانسته اند مخلوقی عجیب. همدلی برانگیز و گهگاه اعصاب خوردکن بیافریند که تماشایش برای طرفداران سینمای اسکورسیزی یک موهبت زنانه غیر منتظره است.

[بخشی ازنقد دارای اسپویل است]

من تانیا اثر خوش ساخت و جذابیست که تا میانه های خود اثری معمولی و یکبارمصرف را تداعی میکند اما خوشبختانه از جایی به بعد فیلم خودش را از مسیر قبلی جداکرده و رفته رفته اوج میگیرد. کارگردان این فیلم در سیراب کردن تماشاگر از اثرش تا حدودی خست به خرج میدهد و از نیمه راه به بعد به شکلی حال تماشاگر را جا می آورد که فکرش را هم نمی کنید.

اثر جناب کریگ گیلسپی آشکارا ازخشونت در روایت خود بهره میبرد. هرچند من تانیا هستم را باید یک کمدی سیاه تلقی کرد اما مقوله خشونت در تاروپود آن رخنه کرده است. مشخصا تانیا. مادر و همسرش دربروز این امر نقش بسزایی ایفا میکنند. خشونت( کلامی/فیزیکی) از فحاشی و تهدید و توهین درگفتارهاگرفته تا اعمال فیزیکی همچون شلیک گلوله.پرتاب چاقو… دراین اثر کارکرد دارند.

به واقع شخصیت تانیا و اطرافیانش با همین امر تعریف میشوند. تانیا از دوران کودکی تا جوانی مدام درگیر این عارضه می شود. تانیا از آن دسته از افراد سختکوش است که خشونت همچون هیولایی بر زندگی او آوار گشته و گاهی خودش نیز برای غلبه برمشکلات از آن بهره میبرد. دراین فیلم به درستی تاکید میشود که افراد داخل فیلم درچرخه ای پوچ از این خصلت گرفتار آمده اند. مادر تانیا شخصیتی است قلدر.بد دهان.بی ادب. اهل تنبیه. الکلی و سیگاری که ازهمان کودکی برتانیا مسلط است تا از او انسانی با اراده و غیر وابسته بسازد.

پدر تانیا نیز در یک خاطره ای که از او میبینیم اورا به شکار برده و شلیک با سلاح گرم رابا او تمرین میکند یا پس ازشکار خرگوش پوست او را می کند. همسر تانیا نیز همواره با زد و خوردهای فیزیکی خشنی که با تانیا دارد (یک مورد تهدید با سلاح گرم نیز وجود دارد) درصحنه حضور دارد. به واقع مهمترین افراد زندگی تانیا همگی با او غیر انسانی و وحشیانه رفتار میکنند تا شخصیت تانیا نیز ناخواسته از اعمال آنها تبعیت کند و نتواند به درستی از پتانسیل و استعداد ذاتی خویش بهره ببرد. کریگ گیلسپی تانیا را یک قربانی نشان میدهد. قربانی که گویا خودش نقش کمتری نسبت به سایرین در شکستهای زندگی دارد.

مارگو رابی با ایفای نقش در این اثر باردیگر ثابت میکند از با استعدادترین زنان فعال سینماست. برای رابی فرقی نمیکند در شاهکاری چون (گرگ وال استریت) در کنار سایر ستاره ها بدرخشد یا در فیلمهای متوسطی چون (فوکوس یا جوخه انتحار) او در هرفیلم صادقانه تلاش می کند تا اثر گذار باشد که همواره موفق هم می شود.

رابی با اتکا به چهره چندوجهی خود که هم معصومیت دارد هم دربروز خشونت و خباثت همتا ندارد و با استفاده از لحن پرخاشگرانه خود در بیان کلمات یک زن ترسناک.جنگجو و نترس را می سازد که به قول خودش در فیلم اگرچه در برخی بدبختی هایش تقصیری ندارد اما با تمام وجود با مصائب زندگی نبرد می کند.

رابی یک هیولای جذاب و عاصی را پیش چشمان مخاطب می گذارد که می توان حس دوگانه ای به اوداشت. به عنوان مثال سکانسی که پس از کسب مقام قهرمانی روبه دوربین سخن میگوید را به یادآورید که تغییر حالت بین شادی و غم راچگونه و با چه سرعتی به نمایش می گذارد. تغییر درحالت اجزا صورت و تمایز لحن گفتار به همراه اشکهایی که از چشمانش سرازیر میشوند به خوبی تفاوت دربازی رارقم میزنند و یا مثال دیگر خاطره ای است که از مصدومیت رقیب خود (نانسی) تعریف میکند. دراین بخش رابی با صورتش حالت تعجب را به شکلی ایفا میکند که مخاطب لحظه ای درنگ میکند به راستی او از جریان طرح توطئه برای رقیب آگاهی دارد یا خیر!

من تانیا خوشبختانه به ببننده امید واهی و خوشبینانه نمی دهد در این فیلم تانیا بارها شکست می خورد و دوباره برمیخیزد همچون زندگی واقعی این دنیا را پایانی نیست و قهرمان فیلم تا جایی که توان دارد برای فرار از مشکلات مبارزه می کند و تاوان می دهد.

در من تانیا قابهای زیادی را میبینید که در آنها شخصیتهای فیلم در محیط هایی کم نور. غالبا پشت به دوربین و گهگاهی آغشته به رنگ قرمز و سیاه در صفحه خودنمایی می کنند. کارگردان خوش ذوق این فیلم برای انتقال حس خفقان و ناامنی موقعیت داستانی خود به خوبی از جزییات تصویری بهره برده و بیننده را در فضای فیلم غرق میکنند. به عنوان مثال دربخشی که همسر تانیا برای طرح ریزی نقشه خود با دوست صمیمی خویش در کافه ای مشغول به گفتگو می شوند رنگ بندی قرمز و سیاه خود را به رخ میکشند.

به علاوه به یادآورید سکانسهای مسابقه تانیا را که دوربین در اکثر مواقع از زاویه پایین به بالا تصویر تانیا را شکار کرده و نگاه های خیره تانیا به لنز دوربین که گویی در تمام لحظات مسابقه چشم در چشم دشمن تقلا می کند. در دکوپاژ سکانسهای مسابقه دوربین مستقیم وارد میدان اسکیت می شود. گهگاه دور سوژه چرخش میکند و گاهی نیز اورا تعقیب میکند و پس از اینکه تانیا قاب را ترک میکند به حضور داوران یا تماشاگران حاضر درصحنه میرسد و برای نمایش واکنش آنها مدام بین نماها کات نمی کند.

اندازه قابها در این موارد بین لانگ شات (نمایش وسعت محل اجرا. تفهیم حضور پرشور تماشاگران. اشاره به کوچک بودن سوژه مورد نظر نسبت به محیط) مدیوم شات. فول شات در تغییر است. هرچند درمواردی نیز از مهمترین عنصر اجرای مسابقه (اندام پا و کفش مسابقه) نمای بسته شکار می کند تا مخاطب را با حس و حال مسابقه نزدیک کند. عنصرتاثیر گذار دیگر در سکانس های مسابقه با اسکیت عنصر صداگذاری فیلم است. به درستی صدای ناشی از برخورد اسکیت های مسابقه تانیا با سطح یخی زمین به گوش مخاطب می رسد.

من تانیا یک نبرد تمام عیار بی رحمانه با زندگیست. در سکانسی از فیلم تانیا با آن حجم غلیظ از مصرف لوازم آرایشی همچون دلقکی خسته و دلمرده جلوی آیینه نشسته و توامان به گذشته و آینده فکر می کند اما دیری نمی گذرد که کارگردان وی را در رینگ بوکسی مشغول مبارزه ای خونین و نفسگیر قرار می دهد. تدوین این سکانس که ترکیبی از مشت خوردن و خورد شدن تانیا است با نماهای رویاگونه پرواز او در ورزش اسکیت روی یخ از بهترین پایان بندیهای سینماییست که می توانید تماشا کنید. پایان فیلم که به واقع واپسین لحظات حضور تانیا درفیلم نیز هست همچون تیتراژ اثر که در ابتدا بدان اشاره شد کاملا فکر شده طرح ریزی و اجرا شده است.

آخرین نمای اثر که در آن لکه هایی از خون تانیا را برکف رینگ سفید رنگ مسابقه بوکس نظاره می کنیم. تضاد دوعنصر رنگی سفید و قرمز, همگی نشان از آن دارند که مبارزه برای تانیا تمامی ندارد و درهرمرحله از زیستش می بایست برای گرفتن حق خویش تلاش کند. زمین بخورد و از نو به پاخیزد. اشاره ای تلخ و واقعگرایانه به ماهیت وجودی زیست هر بشر.

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
اخبار
4
برنامه و نتایج بازیهای رئال مادرید،بازی بعدی رئال مادرید،ساعت بازی رئال مادرید امشب

امتیاز شما [کل: 4 میانگین: 3.3]رئال مادرید | اخبار رئال مادرید نقل و انتقالات رئال مادرید ✅ ورودی ها 🚨🚨🚨 #رسمى روديگر به رئال مادريد پيوست 🔥🔥🔥 ❌ خروجی های رسمی: مارسلو، سبایویس، بیل و ایسکو ❌ خروجی های احتمالی: ماریانو، یوویچ، وایخو 🤝 تمدید های احتمالی: ميليتائو و وینی …

بهترین سایت برای بک لینک,خرید بک لینک سایت,ovdn f; gdk;,خرید بک لینک چیست,خرید بک لینک اینستاگرام,سامانه هوشمند بک لینک,خرید بک لینک باکیفیت,بک لینک های قوی,خرید بک لینک چیست
اخبار
2
خرید بک لینک

امتیاز شما [کل: 2 میانگین: 3]خرید بک لینک یک بک‌لینک با کیفیت می تواند قدرتمندتر از 1000 بک‌لینک با کیفیت پایین باشد. #همه بک‌ لینک‌ها برابر نیستند. اگر می خواهید در SERP ها رتبه بالاتری داشته باشید ، بر دریافت بک‌لینک های با کیفیت تمرکز کنید. کدام را ترجیح می …

بهترین سایت خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما,سایت های معتبر خرید بلیط هواپیما,بلیط هواپیما,بهترین سایت های خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما ارزان,ovdn fgdx i,h\dlh,خرید بلیط هواپیما چارتر,خرید بلیط هواپیما خارجی,خرید بلیط هواپیما لحظه آخری,خرید بلیط هواپیما چارتری,خرید بلیط هواپیما تور,خرید بلیط هواپیما ایران ایر,سایت خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما ماهان,خرید بلیط هواپیما تهران مشهد,خرید بلیط هواپیما کیش,خرید بلیط هواپیما علی بابا,خرید بلیط هواپیما قاصدک
اخبار
خرید بلیط هواپیما ارزان

امتیاز شما [کل: 2 میانگین: 1]خرید بلیط هواپیما | بیش از 100 ترفند خرید بلیط ارزان هواپیما تنها اختلاف چند ساعته در خرید بلیط هواپیما می تواند به معنای ذخیره صدها هزارتومان باشد! در برخی اوقات بلیط هواپیمای چارتری و لحظه آخری گرانتر است!؟  حتما برایتان پیش آمده که قصد …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x