فیلم جان ویک John Wick 1,2: خود را برای نبرد و خون و گلوله آماده کنید

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

(اژدها وارد میشود. JohnWick 1_2) یکی از بزرگترین آرزوهای دوران کودکی من (و احتمالا بسیاری از پسربچههای دیگر) این بود که هنگام تماشای یک فیلم اکشن بدون آنکه کسی اعتراض کند بتوانم سکانسهای دیالوگدار فیلم را رد کنم و سریع به اکشن و کشت و کشتار فیلم برسم. سازندگان (جان ویک) با ساخت این دو فیلم به درستی آرزوی سال‌های دور عده ای فیلم‌بین از جمله مرا یکجا برآورده کرده اند و آثاری ساخته اند که مجموع دیالوگ گفتن شخصیت‌ها در آنها به اندازه یک برگه کاغذ هم نیست!

جان ویک می‌داند در چنین فیلم‌هایی کسی منتظر داستانی تازه و غافلگیرکننده نیست. اصولا شخصیتی شکل نخواهد گرفت و منطق آنچنانی نیز قرار نیست برحوادث فیلم حاکم باشد پس به جای تمام این موارد آنها یک اکشن بی وقفه خالص را تحویل تماشاگر می‌دهند و در این راستا انصافا سنگ تمام می‌گذارند. بدون تعارف جان ویک در بخش اکشن سرآمد تمام آثار این سالهاست از (تیکن) گرفته تا (سریع و خشمگین) و سری (ماموریت غیر ممکن) و…

جان ویک همه را پشت سرگذاشته و باسرعتی باورنکردنی از روی تمامشان رد می‌شود! فیلمبرداری های بدون کات زیادی را دراین زمینه خواهید یافت که لذت تماشای اکشن‌های فیلم رابالا برده اند. دوربین همواره فاصله مناسبی با افراد داخل سکانس‌ها دارد و زخمی شدن و کشته شدن آن‌ها را به دقت و بدون کم و کاستی مشاهده می‌کنید. درکنار دوربین معرکه فیلم تدوین هم بسیار موثر است و بدون برش‌های سریع و آزاردهنده ای که معمولا در آثار اکشن بلای جان مخاطب می‌شوند اینجا با تدوینی طرفیم که به دیگر آثار اکشن می‌آموزد چگونه از یک نما به نمای دیگر کات بزنند.

سازندگان جان ویک تنها به دوربین ثابت و تدوین‌های با حوصله اکتفا نکرده اند و از رنگ و نور هم بهره برده اند تا جان ویک ها از نظر بصری در زمره چشم‌نوازترین آثار این سال‌ها قرار بگیرند. به عنوان مثال در قسمت اول و جاییکه جان ویک حمله می‌کند ترکیب رنگ‌های مشکی، سفید، بنفش و قرمز با چشمانتان کاری می‌کنند که در لحظاتی زدوخورد هارا بی خیال شده و از نمایش رنگ‌ها لذت ببرید.

در جان ویک هر شلیک گلوله، مشت یا لگدی که پرتاب می‌شود کاملا برنامه ریزی شده و دارای حساب و کتاب است. (کیانوریوز) پس از سه گانه (ماتریکس) همچون هیولایی بی‌رحم بر دشمنان می‌تازد و یک ماشین کشتار درجه یک را نشانمان می‌دهد. جان ویک یک فرصت طلایی برای کیانو ریوز بود تا نشان دهد چگونه می‌تواند دوباره اوج بگیرد و او هم به خوبی از این فرصت بهره برده و یک ضدقهرمان خشن و بزن بهادر را می‌سازد که تنها یک نگاه از او به لنز دوربین کافیست تا دلهره بر مخاطب چیره شود.

جان ویک کاملا متکی به اجرای کارگردان و توانایی فیزیکی هنرپیشگان خود است. حین تماشای این دو فیلم هرگز به منطق و بالا و پایین‌های داستانی توجه نکنید و دنبال تعقل در رفتار افراد فیلم نباشید. جان ویک بهشتی برای علاقه مندان به اکشن است. همانند یک بازی ویدئویی بی مغز خود را برای نبرد و خون و گلوله آماده کنید و لذت ببرید ازچند ساعت کشتار همه جانبه!

همچنین ببینید: دانلود فیلم » دانلود فیلم ایرانی » نقد فیلم » وبلاگ

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x