اکسیژن خون در افراد سیگاری چند است

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

ابزار وبلاگ: اکسیژن خون در افراد سیگاری چند است

سطح اکسیژن خون طبیعی و کم

سطح اکسیژن خون طبیعی یا نرمال، بین 75 تا 100 میلی متر جیوه متغیر است.

سطح اکسیژن خون زیر 60 میلی متر جیوه کم در نظر گرفته شده و وابسته به تصمیم پزشک و موارد خاص به دریافت اکسیژن مکمل نیاز دارد.

زمانی که سطح اکسیژن خون، در مقایسه با میزان متوسط آن در افراد، بسیار پایین باشد، ممکن است نشانه ای از یک بیماری بوده که با عنوان هیپوکسمی / هایپوکسمی (Hypoxemia) شناخته می شود. این یعنی بدن در انتقال اکسیژن به تمام سلول ها، بافت ها و اندام های خود مشکل دارد.

دلیل تشدید علائم کرونا در افراد سیگاری

متأسفانه باید این واقعیت را بیان کنیم که افراد سیگاری در معرض عفونت شدید ناشی از ویروس کرونا قرار گرفته‌اند. اما اجازه دهید بررسی کنیم که به چه دلیل این اتفاق می‌افتد؟ زمانی که شما سیگار می‌کشید، نیکوتین و ترکیبات شیمیایی موجود در سیگار، مژک‌های موجود در مجاری تنفسی را از بین می‌برند. این مژک‌ها مسئول بیرون کردن عوامل بیماری‌زا از مجاری تنفسی هستند. هوایی که تنفس می‌کنیم آلوده به ذرات معلق، آلاینده‌ها و عوامل بیماری‌زا است که وارد ریه‌ها می‌شود. اگر مژک‌ها وجود نداشته باشند، این عوامل بر روی هم جمع شده و باعث تنگی مجاری تنفسی و همچنین عفونت خواهند شد.

بنابراین کسانی که سیگار می‌کشند، با دست خود مژک‌های موجود در ریه‌ها را از بین می‌برند و همین امر باعث می‌شود عوامل بیماری‌زا به راحتی بتوانند عفونت ایجاد کنند. در شرایط فعلی که کرونا به عنوان یکی از خطرناک‌ترین ویروس‌ها شناخته شده است، قطعاً افراد سیگاری شرایط بدتری را تجربه کرده و حتی اوضاع آن‌ها اورژانسی می‌شود چون بیشتر مژک‌ها در ریه‌های آن‌ها از بین رفته و کرونا به راحتی می‌تواند بر روی مجاری بنشیند.

از دیگر تأثیرات استعمال دخانیات بر افزایش احتمال به کرونا، کاهش سطح اکسیژن خون است. همانگونه که می‌دانید اگر بیماری کرونا ریه‌ها را درگیر کند، باعث افت اکسیژن خون خواهد شد و اگر این کاهش از حدی بیشتر گردد، فرد باید در بیمارستان بستری شود. اکنون افرادی که سیگار می‌کشند به دلیل ورود نیکوتین به داخل بدن، سطح اکسیژن خون آن‌ها کمتر خواهد شد و همین موضوع شرایط را برای آن‌ها حادتر می‌کند. برای اینکه بیشتر نسبت به سلامت خود توجه داشته باشید، اجازه دهید یک آمار علمی را ارائه نماییم. در یکی از تحقیقات انجام شده در چین اعلام شد که احتمال بروز علائم شدید کرونا در افراد سیگاری، 1/4 برابر بیشتر از افراد دیگر خواهد بود.

افراد سیگاری چگونه خود را از کرونا در‌ امان نگه دارند؟

شاید شما که در حال مطالعه این مقاله هستید یک فرد سیگاری بوده و اکنون دچار نگرانی شده‌اید که با از بین رفتن مژک‌ها در مجاری تنفسی، به احتمال بیشتری دچار کرونا خواهید شد. این موضوع قطعاً شما را اذیت می‌کند و حتی دچار ترس و استرس واهی خواهید شد. اما اجازه دهید کمی ‌امیدوارانه‌تر به این موضوع نگاه کنیم. خوشبختانه متخصصان معتقد هستند که اگر از همین الان سیگار کشیدن و مصرف همه دخانیات را کنار بگذارید، تأثیر آن را در عملکرد بهتر مژک‌های باقیمانده در مجاری تنفسی خواهید دید. در واقع هیچ زمان برای ترک عادت نادرست دیر نیست.

بنابراین توصیه ما این است که حداقل به بهانه کرونا، سیگار کشیدن و مصرف دخانیات را برای همیشه ترک کنید. به خاطر داشته باشید که دخانیات علاوه بر تأثیری که بر روی ریه‌ها وارد می‌کنند، به دلیل کاهش اکسیژن خون، آسیب جدی به مغز وارد خواهند کرد و در نتیجه افراد سیگاری زودتر از دیگران دچار مشکلاتی همانند آلزایمر خواهند شد. همین چند دلیل کافی است که بدانید سیگار کشیدن نه تنها تفریح لذت‌بخشی نیست بلکه همانگونه که متوجه شوید آسیب‌های جدی را برای شما به همراه دارد.

اندازه نرمال اکسیژن خون

اکسیژن مهم‌ترین ماده برای سلول‌هاست. تمام عملکردهای بدن به اکسیژن وابسته‌اند. کمبود اکسیژن خون موجب می‌شود نتوانیم فعالیت بدنی داشته باشیم و احساس خستگی کنیم. در تنفس، اکسیژن از طریق ریه‌ها به سلول‌ها می‌رسد و موجب می‌شود مغز کار کند و قلب بتپد؛ بنابراین، بی‌شک تنفس مهم‌ترین اولویت برای بدن است.

میزان نرمال اکسیژن خون در آزمایش برای ریه‌های سالم بین ۸۰ و ۱۰۰ میلی‌متر جیوه (mm Hg) است. اگر سطح اکسیژن خون را با دستگاه پالس اکسی‌متر اندازه‌گیری کنید، میزان نرمال اکسیژن خون معمولا رقمی بین ۹۵ و ۱۰۰ درصد است. البته این محدوده‌ها در بیماری‌های ریوی صدق نمی‌کند و پزشک تعیین می‌کند که برای شرایط و بیماری خاص شما چه محدوده‌ای طبیعی و نرمال است.

در افراد سیگاری، ممکن است رقم نمایش‌داده‌شده در دستگاه پالس اکسی‌متر به ‌اشتباه بالا باشد، زیرا سیگارکشیدن موجب تجمع مونوکسیدکربن در خون می‌شود و دستگاه پالس اکسی‌متر نمی‌تواند تفاوت میان مونوکسیدکربن و اکسیژن را تشخیص دهد. اگر سیگاری هستید و باید سطح اکسیژن خون خود را بدانید، آزمایش ABG تنها راه تشخیص درست سطح اکسیژن خون شماست.

همچنین بخوانید:

 دانلود نمونه سوالات متون حقوقی 4 پیام نور با جواب • کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن • کتاب صوتی مردی به نام اوه • دانلود کتاب اقتصاد خرد محسن نظری pdf • جزوه بازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته • خلاصه کتاب روانشناسی بالینی جری فیرس • روش تحقیق در علوم رفتاری زهره سرمد • دانلود کتاب تحقیق در عملیات 1 عادل آذرpdf • دانلود کتاب مدیریت منابع انسانی دکتر آرین قلی پورکتاب آموزش و پرورش تطبیقی دکتر احمد آقازاده pdf • چگونه عادت بد ترک کنیم؟

میزان نرمال اکسیژن خون چقدر است؟

مقدار اکسیژن خون سطح اشباع اکسیژن خون نامیده می‌شود. در اصطلاح پزشکی، مقدار اکسیژن خون در آزمایش ABG با PaO2 و در دستگاه پالس اکسی‌متر با O2 sat (SpO2) نشان داده می‌شود. با استفاده از راهنمایی‌های زیر می‌توانید معنی نتایج آزمایش‌های خود را بهتر درک کنید:

میزان نرمال

میزان نرمال اکسیژن خون در آزمایش ABG برای ریه‌های سالم بین ۸۰ و ۱۰۰ میلی‌متر جیوه (mm Hg) است. اگر سطح اکسیژن خون را با دستگاه پالس اکسی‌متر اندازه‌گیری کنید (SpO2)، میزان نرمال اکسیژن خون معمولا رقمی بین ۹۵ و ۱۰۰ درصد است. البته این محدوده‌ها در COPD یا سایر بیماری های ریوی صدق نمی‌کند و پزشک تعیین می‌کند که برای شرایط و بیماری خاص شما چه محدوده‌ای طبیعی و نرمال است؛ برای نمونه، در افراد مبتلا به COPD شدید، سطح اکسیژن خونِ (SpO2) بین ۸۸ تا ۹۲ درصد غیرمعمول نیست.

همچنین بخوانید:

خرید بک لینک • خرید رپورتاژ آگهی • عکس پروفایل • تاریخ امروز • نتایج زنده فوتبال • رئال مادرید • ابزار وبلاگ • خرید بک لینک • خرید بلیط هواپیما ارزان • خرید بلیط هواپیما ارزان • فتوشاپ آنلاین فارسی • مرکز پاسخگویی به تعبیر خواب • خرید بلیط هواپیما • خرید بلیط هواپیما • سئو سایت و بهینه سازی سایت در اصفهان • جملات زیبا از کتاب های مشهور

 

 

 

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
اخبار
عوارض نوشابه انرژی زا برای زنان

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]عوارض نوشابه انرژی زا برای زنان  گروه علمی: مصرف نوشیدنی انرژی زا یا نوشابه انرژی زا برای کسانی که به آن معتاد هستند، مانند شهد و نکتار است. این نوع نوشیدنی سرشار از کافئین و شکر بوده و ضربه‌ای فوری به مغز و بدن وارد …

اخبار
اکسیژن خون در افراد سیگاری چند است

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]ابزار وبلاگ: اکسیژن خون در افراد سیگاری چند است سطح اکسیژن خون طبیعی و کم سطح اکسیژن خون طبیعی یا نرمال، بین 75 تا 100 میلی متر جیوه متغیر است. سطح اکسیژن خون زیر 60 میلی متر جیوه کم در نظر گرفته شده و وابسته به تصمیم پزشک و …

اخبار
برای درمان کبد چرب چی بخوریم چی نخوریم

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]ابزار وبلاگ: برای درمان کبد چرب چه غذاهای بخوریم؟ برای درمان کبد چرب چی بخوریم چی نخوریم برای درمان کبد چرب چه غذاهایی بخوریم مصرف زیاد میوه و سبزیجات مواد غذایی دارای فیبر زیاد مانند حبوبات کمترین میزان مصرف قند، نمک، چربی ترانس، کربوهیدرات‌ های …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x