نقد فیلم old boy کره ای | تاوان گناهان بشر چیست؟ اولدبوی پیر پسر

نقد فیلم old boy کره ای | تاوان گناهان بشر چیست؟ اولدبوی پیر پسر
دانلود فیلم جدید 2019 و 98
امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

نقد فیلم old boy کره ای | تاوان گناهان بشر چیست؟ اولدبوی پیر پسر

نقد فیلم old boy کره ای | تاوان گناهان بشر چیست؟ اولدبوی پیر پسر

 عکس پروفایل جدید فیلم old boy »  دانلود فیلم ایرانی » تحلیل فیلم‌ اولدبوی پیر پسر

کد تولز: لذتی که در انتقام هست: Old Boy – در تاریخ امروز سراغ فیلم اولد بوی ساخته درخشان پارک چان ووک حول محور این سوال درحرکت است: تاوان گناهان بشر چیست و چگونه پرداخت خواهد شد؟ آیا به راستی هرگناه و خطایی را می توان جبران نمود و یا تصویر ما نسبت به تطهیر شدن از سیاهی و آلودگی یک توهم ساده انگارانه است…

آیا اصولا هر اشتباهی قابل پاک شدن هست و به واقع چه شخص یا اراده ای می تواند در این امر تصمیم گیری کند؟ برای رهایی و رستگاری چه راهی می بایست طی شود؟ کدام راه انسان را از تاریکی به روشنایی و امید می رساند؟ و اینکه آیا به راستی مقصد مشخص و آرامش بخشی برای دردهای انسان تبیین شده است؟

فیلم اولد بوی old boy کره ای

اولد بوی همزمان قهرمان و مخاطب خود را برسردوراهی حقیقت و انتقام قرار می دهد. اینکه مسیر پیشبرد درام برکدام استوار است ؟ اوته سا توانایی تشخیص این دو را از هم دارد؟ و از منظر او آیا تفاوتی میان این دو هست یا بر عکس هردو یک مفهوم هستند در دو شکل متفاوت؟

مسیر ترسناکی پارک چان ووک

[8.4/10 IMDb] مسیر ترسناکی که پارک چان ووک برای مخاطب و قهرمان می چیند برپایه تعلیق ناشی ازاین سوالات شکل می گیرد. تعلیقی ویرانگر که سایه خود را بر سراسر فیلمنامه اولد بوی گسترانده است. به واقع مخاطب از همان آغاز فیلم همزمان به قطب خیر و شر داستان مشکوک و بدبین می شود. اوته سا و افرادی که برایش توطئه ترتیب داده اند وحشی. سنگدل و غیر انسانی تصویر سازی می شوند و نشانی از خوی انسانی در آنها نیست.

اوته سا را پس از آزادی به یاد آورید که تحمل حبس از او هیولایی غیر متمدن ساخته است. آشکارا مبارزه با اوباش خیابان. بلعیدن یک هشت پا زنده در رستوران و نشان از بروز تاریکی و پلیدی او دارند.

اولد بوی در مورد انتقام است

اولد بوی در مورد انتقام است. انتقامی که در این فیلم از آن یاد می شود به واقع همچون شمشیر دو لبه ای است که هم می تواند آسایش به ارمغان آورد و هم ویرانی و ناکامی. دراولد بوی هم اوته سا و هم بدخواهان او درمسیری پوچ و بی رحمانه قرار می گیرند و اگرچه هردو خود را درموضع حق می دانند اما در انتها تاوان اعمال سنگدلانه خود را با فروپاشی ذهنی و جسمی خویش پرداخت می کنند.

پنهان می شود

اوته سا اگرچه زنده می ماند و به مرگ فیزیکی دچار نمی شود اما می بایست تا به آخر عمر راز منحوس خویش را پنهان کند و با عذاب وجدان ناشی از خطای گذشته روزگار بگذراند و وو جین نیز به عنوان طرف دیگر ماجرا با خودکشی به زیست عذاب آورش پایان می دهد تا بازنده مطلق داستان لقب گیرد.

اولد بوی از همان نخستین دقایق خود تا به انتها ذهن مخاطب را مضطرب و نگران می سازد. چرا که هم شخصیت اصلی داستان (اوته سا) و هم روند اتفاقات فیلم همگی در راستای خالی کردن دل تماشاگر و مشوش نمودن فکر او کارکرد دارند.

سکانس ابتدایی فیلم

مشخصا سکانس ابتدایی فیلم که داخل کلانتری اتفاق می افتد اوته سارا به خوبی برای مخاطب معرفی می کند. یک انسان لا اوبالی که به جرم مزاحمت دستگیر شده است.

اوته سا لحظه ای پرخاش می کند و لحظه ای التماس تا بدین صورت عدم ثبات رفتاری و شخصیتی او برایمان آشکار شود. خود زنی های او و دخالت نیروهای پلیس نیز به تفهیم این امر کمک می کنند. در این سکانس معرفی دوربین روی دست با تکان های خود حالتی مستند وار به فیلم بخشیده اند.

زاویه دید رییس کلانتری نیز با زاویه دید مخاطب یکی می شود تا از همان ابتدا قضاوت در مورد اعمال غیر عادی اوته سا گوشه ای از ذهن مخاطب را درگیر کند. پیش از این داستان سریال های: سریال ارباب حلقه ها – سریال ویچر – سریال چرنوبیل در سایت کد تولز بررسی شد.

کارگردانی پارک چان ووک

کارگردانی پارک چان ووک در ادامه نیز کاملا خود را به رخ می کشد تا اولد بوی سرشار از سکانس های فکر شده و تاثیر گذار باشد. سکانس ربوده شدن اوته سا مثال دیگری از دکوپاژ صحیح پارک چان ووک است. در حالیکه دوست اوته سا درباجه تلفن مشغول گفتگو است دوربین دور او می چرخد (از باجه به خیابان می رسد) و نبود اوته سارا متوجه می شویم. سپس دوربین آرام به سمت بالا حرکت می کند جمعیت پیاده به سرعت از محل حادثه عبور می کنند و با حرکت به سمت راست سارق چتر به دستی را تصویر می کند که محل را ترک می گوید.

پیشنهاد دانلود فیلم ایرانی:

خرید قانونی فیلمدانلود فیلم مارموز | دانلود سریال ایرانی

دانلود فیلم | نقد فیلم ایرانی | دانلود فیلم شعله ور | دانلود فیلم ما همه با هم هستیم

دانلود فیلم کلمبوسدانلود فیلم عرق سرد | دانلود فیلم رحمان 1400

دانلود فیلم سامورایی در برلین | دانلود فیلم سرخ پوست | دانلود فیلم تخته گاز

میزانسن و دکوپاژ فیلم پیر پسر کره ای

پارک چان ووک مشخصا از دو ابزار میزانسن و دکوپاژ برای هرچه تنشزا تر کردن اثرش بهره می برد. آشکارا پارک چان ووک چشم مخاطب را با دو رنگ (سبز و قرمز) به چالش می کشد. به واقع این دو رنگ بیشترین کاربرد در نماهای اولد بوی را دارند هرچند رنگ های (سیاه.زرد.قهوه ای) نیز گه گاه در قاب دورببن جای می گیرند اما سبز و قرمز بنا به تم کلی فیلم حضور بیشتری دارند.

قرمز به عنوان رنگی گرم و نشاندار از حیات و زندگی. به عنوان رنگی انرژی زا و احساسات برانگیز و تداعی کننده زیست انسانی بر لباس اوته سا و میدو می نشیند و در تقابل با رنگ سبز که نشان از دلمردگی و پژمردگی محیط اطراف اوته سا دارد معنا پیدا می کند. لباس قرمزی که اوته سا برتن می کند نشان از نوعی ایستادگی و هجمه بر علیه استبداد و خفقان اطرافش دارد. خفقان ناشی از تحمل حبس پانزده ساله ای که برایش رخ داده است. به یادآورید رنگ بندی زندان اوته سا که سبز در آن خودنمایی می کند. در و دیوار. سقف و کف سالن …

و حتی ولوکیشن هایی که اوته سا برای کشف حقیقت در آنها گام می گذارد و با دشمن نبرد می کند نیز غالبا سبز هستند. این تقابل رنگی به خوبی نماهای اثر را رنگ آمیزی کرده اند.

پیشنهاد دانلود سریال ایرانی:

دانلود سریال کرگدن | دانلود سریال قورباغه

دانلود سریال سال های دور از خانهدانلود سریال هیولا

اندازه نماها در فیلم old boy

پارک چان ووک از تنوع دراندازه نماها نیز کاملا به جا و در راستای تهییج احساس مخاطب بهره برده است. در اولد بوی برای تشدید حس اظطراب از نمای بسته برای نمایش خون و شکنجه استفاده شده است. دوربین با فاصله نزدیکی که از سوژه می گیرد و قاب های خونینی که می بندد دل مخاطب را به لرزه در می آورد. مثال دیگر از کاربرد این نما در فیلم مربوط به نمای بسته از چشمان اوته سا است . هنگامی که با نگاه به صفحه تلویزیون گذر ایام را نظاره می کند و بی حسی را درچشمان او درک می کنیم.

لحظات ماندگار اولد بوی

بدون شک یکی از لحظات ماندگار اولد بوی نمای نفس گیر مبارزه در راهرو است که به خوبی به دیگر کارگردانان و همچنین مخاطبان یادآوری می کند چگونه باید یک لحظه اکشن خلق کرد. دوربین اوته سا و دیگر افراد این هرج و مرج را (تمام قد) به تصویر می کشد. با حرکت اوته سا به سمت آنها دوربین از سمت چپ به راست به حرکت در می آید و بدون اینکه کات شدنی در کار باشد بدون وقفه و از یک زاویه لحظات نفسگیر مبارزه را در قاب تصویر داریم.

حضور موسیقی در این نما استرس و هیجان را افزایش می دهد و ترکیب تصاویر با موسیقی حس این دقایق را به اوج می رسانند. (نمایی بعد از مبارزه را به یادآورید که در آن اوته سا در پیش زمینه خسته و خونین قرار دارد و در پس زمینه دشمنان او کتک خورده و بر زمین افتاده ای که توانایی بلند شدن را هم ندارند).

زاویه دوربین فیلم old boy

زاویه دوربین دراولد بوی معمولا درحالت (آی لول) قرار دارد و به فراخور نیز دوربین از بالا یا پایین سوژه خود را شکار می کند. آشکارا زمانی که اوته سا درموضع ضعف و تنهایی قرار می گیرد دوربین از بالا او را تصویر سازی می کند و در نماهایی که مربوط به برتری و موضع قدرت باشد دوربین جایگاهش را عوض می کند و از پایین نماها را می گیرد.

اولد بوی جهنمی عینی برای مخاطب است

اولد بوی جهنمی سوزان و عینی را برای مخاطب به ارمغان می آورد. به واقع پارک چان ووک موفق می شود با زبان تصویر و با روایت داستانی که آغاز, میانه و پایان دارد به شکلی هنرمندانه گوشه ای از ذهن دوزخی و پریشان خود را با دیگران به اشتراک بگذارد و شاهکاری خلق کند تکان دهنده و وصف ناپذیر.

اولد بوی اثری است برای بارها دیده شدن و برای نقد شدن. اثری که ثابت می کند یک اثر سینمایی مهیج دلهره آور چگونه باید ساخته شود. اولد بوی نمایش یک مبارزه خونین و وحشیانه و دوسر باخت را برای مخاطب تداعی می کند. پس از پایان نمایش فیلم از هرطرف که به ماجرا نگاه کنید نخواهید توانست پیروز یا شکست خورده داستان را با اطمینان تشخیص دهید. این مهمترین امتیاز فیلم است. امتحان کنید ….

منبع: ابزار وبلاگ حرفه ای

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
عکس پروفایل گل رز سفید در حال سوختن
اخبار
32
عکس پروفایل

امتیاز شما [کل: 92 میانگین: 4]500+ عکس پروفایل‌ جدید 4K HD با آپدیت روزانه،متن‌ خاص کوتاه‌،فیلم،ویدیو،گیف،کلیپ،کد تولز ☕️ عکسها با کیفیت 4k و full hd آپدیت 1400 و 2021 قرار گرفت. [بدون تگ تبلیغات] عکس پروفایل کد تولز  روزانه با کیفیت‌بالا آپدیت خواهد شد. 🚨 لطفا برای دیدن عکس‌ها چند ثانیه …

عکس روز جاری شدن اشکها در المپیک 2020 توکیو ، عکس غمگین
اخبار
عکس‌روز جاری شدن اشک‌ها در المپیک 2020 توکیو

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]عکس روز جاری شدن اشکها در المپیک 2020 توکیو آنتوانتا کوستادینووا از بلغارستان برنده مدال نقره در رشته تفنگ بادی ۱۰ متر در مراسم اهدای مدال اشک می‌ریزد.  تماشای 🔥 500+  عکس پروفایل خاص جدید 4K HD با آپدیت روزانه پیشنهاد: دانلود موزیک ویدیو مثلا روم …

عکس خاص فانتزی از آسمان پر ستاره برای پروفایل
اخبار
1
تاریخ امروز

امتیاز شما [کل: 52 میانگین: 3.6]تاریخ امروز ایران تاریخ امروز میلادی ساعت ایران الان دقیقا چند است؟ امروز چندمه؟ امروز چند شنبست؟ جزئیات تاریخ امروز کد نمایش تاریخ برای وبلاگ و سایت نمایش تاریخ امروز در سایت و وبلاگ <!– www.codetools.ir —> <script type=”text/javascript” src=”https://codetools.ir/tools/shamsi-date/d.php?t=250px&sz=16px&c=1db99acc&colort=ffffff&bg=1db99acc”></script><div style=”display:none”><h1><a href=”https://www.codetools.ir”>تاریخ ابزار</a></h1></div> <!– www.codetools.ir …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x
()
x