سریال پیکی بلایندرز Peaky Blinders: آن مرد آمد… آن مرد با اسب آمد

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]
[آن مرد آمد… آن مرد با اسب آمد. Peaky Blinders] کیلیان مورفی با ایفای نقش (توماس شلبی) در یکی از بهترین سریالهای گنگستری/جنایی این چند سال اخیر به خوبی ثابت میکند یکی از با استعدادترین و متاسفانه دستِ کم گرفته شده‌ترین بازیگران دنیای کنونی است. مورفی در (سریال پیکی بلایندرز Peaky Blinders) نقش ضدقهرمانی جاه طلب و فرصت طلب را ایفا می‌کند که در هر حال تنهاست. اشتباه نکنید اتفاقا دراین سریال انواع و اقسام شخصیت‌های مثبت و منفی و خاکستری را خواهید دید که به خوبی ایفای نقش می‌کنند اما اگر کمی دردیدن سریال دقت و حوصله به خرج دهید متوجه می‌شوید توماس شلبی همواره در بزنگاه های داستانی و مواقعی که باید تصمیمات حیاتی بگیرد تنها و بی یاور می ماند.

ضد قهرمان تنهای سریال اما چنان پرداخت دقیق و خط کشی شده ای دارد که معمولا چند قدم از سایرین جلو می‌افتد. گویا پیکی بلایندرز محل جولان و انفجار استعدادهای پنهان مورفی است. اگرچه سریال از بازیگران کارکشته دیگری همچون (سم نیل – آدریان برادی و از همه مهمتر تام هاردی) بهره می‌برد اما این سریال حوزه قدرت سیلیان مورفی است. او موفق می‌شود با بازی کنترل شده خویش که ترکیبی از صداسازی ها، مکث‌ها و حرکات ریز بدن هستند نمایشی دلپذیر ارائه دهد و چشم‌ها را محو تماشای خود کند.

پیکی بلایندرز به کمک فیلم‌برداری و طراحی لوکیشن و شاید از همه مهمتر به دلیل بافت رنگی چرک و دل‌مرده خود اتمسفری شوم و خفقان آور برای بیننده ترسیم می‌کند که نشان از هوشمندی خالقان اثر است. شهر بیرمنگام به عنوان محل اصلی رخداد حوادث شوم و دلهره آور معرفی می‌شود دراین سریال درکمتر سکانسی رنگ‌های شاد و نورپردازی برجسته می‌بینید. در پیکی بلایندرز سایه روشن‌های تصویری و باریکه نوری که از پنجره به داخل می تابد خودنمایی می‌کنند و درست به مانند شخصیت‌های سریال مدام با نیمه تاریک و روشن آنها طرف هستیم.

پیکی بلایندرز در مورد جهان دیوانه ای است که در آن یا طعمه هستی یا شکارچی. به طبع در چنین شرایطی ضعیف برای شکار نشدن و فرار از مرگ چاره ای جز تقویت خود ولو به هر روشی ندارد و لحظه ای درنگ بی جا منجر به شکست می‌شود. چنانچه با ژانر گانگستری آشنا باشید بخش‌های زیادی از سریال را حدس خواهید اما بازهم سریال در مقاطعی به خوبی غافلگیرتان خواهد کرد. این سریال شاید به اندازه (بریکینگ بد، فارگو، بازی تاج و تخت و…) دیوانه کننده و میخکوب کننده نباشد اما بدون شک دیدنش خالی از لطف نیست.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x