تحلیل فیلم Raging Bull گاو خشمگین, من رئیسم!

نقد فیلم‌ Raging Bull گاو خشمگین
دانلود فیلم جدید 2019 و 98
امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

تحلیل فیلم Raging Bull گاو خشمگین با احترام به رئیس بزرگ

نقد فیلم‌ Raging Bull گاو خشمگین

 عکس پروفایل جدید » فیلم‌ گاو خشمگین » نقد و بررسی فیلم‌ Raging Bull گاو خشمگین

کد تولز: فیلم‌ گاو خشمگین از همان تیتراژ ابتدایی به خوبی موضع خود با تماشاگر را مشخص می کند. بدان معنی که درطول تیتراژ تصویری تمام قد از جیک لاموتا (رابرت دنیرو) را به شکلی واضح داریم که در رینگ خالی مسابقه مشغول پرتاب مشت به اطراف خود است. برخلاف این تصویر واضح در پس زمینه قاب حضور عکاسان و تماشاگران راداریم که هرزگاهی با نور دوربین های عکس برداری از حضورشان درقاب دوربین مطلع می شویم…

فیلم‌ Raging Bull

فیلم گاوخشمگین اثری است ماندگار که تماما متعلق به جیک لاموتا است. متعلق به او و خلق و خوی حیوانی و ترسناکش. اسکورسیزی حضور تمام شخصیت های فرعی و اتفاقات داخل فیلم (ازجمله تمام سکانس های مبارزه) را بهانه ای قرارداده برای تاخت و تاز هیولایی بنام جیک لاموتا….

[بخشی از نقد فیلم Raging Bull دارای اسپویل است]

ضدقهرمانی همچون لاموتا

به واقع کنش ها و واکنش های اطرافیان جیک لاموتا و نمایش مسابقات بوکس همگی پیرامون تصمیم ها و اعمال او تعریف می شوند و معنا و مفهوم پیدا میکنند. ورزش بوکس به عنوان نمادی از خشونت در ورزش به کمک اسکورسیزی آمده تا ضد قهرمانی همچون لاموتا در آن خودی نشان دهد. کتک بزند. گاهی کتک بخورد و خورد شود و پس از هر رویداد دوباره ازنو به پا خیزد. اسکورسیزی لاموتا را همچون حیوانی درنده به تصویر می کشد که نمی تواند دست از مبارزه بردارد.

[8.2/10 IMDb] مبارزه برای لاموتا نه فقط در رینگ مسابقه بلکه در تمام لحظات زیستش جاری است. به عنوان مثال نخستین حضور لاموتا در خانه با همسر و برادرش را به یادآورید که چگونه سر یک مسئله ساده و کم اهمیت با همسرش درگیر می شود، به همسایه فحاشی میکند و او و سگش را تهدید به مرگ می کند. لاموتا همچون بمبی خطرناک است که هرلحظه و در هرمکانی آمادگی انفجار دارد.

لاموتا از همان نخستین دقایق فیلم فردی بداخلاق, بددهان, تهدیدگر, شکاک و غیرقابل تحمل توصیف می شود.

او این ویژگی ها را درمحل کار و تمرین نیز می برد. به واقع اسکورسیزی تاکید می کند اطرافیان لاموتا تنها به واسطه تسلطش در مبارزات و وجه قهرمانی با او مدارا می کنند و خارج ازاین چارچوب لاموتا موجودی است تنفر برانگیز و غیرانسانی که نه برای خود و نه برای دیگران کم ترین ارزشی قائل نیست (اشاره به بحث پرخوری. پرخوابی و … بودن او قبل از مسابقه نشان از آن دارد که حتی برای ورزش نیز اهمیتی قائل نیست)

گاوخشمگین نمایش صعود و نزول انسانی است

مخاطب آگاه و فیلم شناس به خوبی درک می کند گاوخشمگین نمایش صعود و نزول انسانی است که به هیچ وجه توانایی کنترل زندگی شخصی و ورزشی خود را ندارد. تفکیک مسائل برایش بشدت دشوار است و به تنها چیزی که می اندیشد رییس بودن است. رییس به معنا کسی که همه چیز تمام است و تمام رخدادهای پیرامون میبایست به میل و اراده او تنظیم شوند.

کارگردانی اسکورسیزی

فیلم را اسکورسیزی کارگردانی کرده پس می توان توقع داشت همچون دیگر ساخته های درخشانش (راننده تاکسی, گرگ وال استریت, جزیره شاتر و…) موضعش با ضدقهرمان فیلم باشد. درگاوخشمگین هرچند درمقاطعی لاموتا از اشتباهات خود ابراز پشیمانی می کند اما دیری نمی گذرد که دومرتبه دچار لغزش شده و سقوط را تجربه می کند. آشکارا پایان بندی فیلم نشان از همین مسئله دارد.

رییس و برنده روزگار

در نمای پایانی لاموتا روبروی آیینه نشسته و درحالی که می دانیم از روزگار مدال وقهرمانی و شهرت به جایگاه اجرای استند آپ در کلاب های کم اهمیت تنزل پیدا کرده اما همچنان معتقد است رییس و برنده روزگار است. من رییسم …من رییسم را تکرار می کند و از قاب خارج می شود. با خروج او دوربین اسکورسیزی مکثی روی آیینه و اشیا اطرافش می کند. صحنه نمایش خالی از ضد قهرمان فیلم می شود اما حسی که از تماشا فیلم به مخاطب دست می دهد این است که اسکورسیزی پایان ظفرمندانه ای برای لاموتا ترتیب داده است.

زندگی لاموتا, عزت و ذلت را تنها در رینگ بوکس

زندگی لاموتا همانطور که پیشتر نیز اشاره شد تنها با مبارزه و اعمال خشونت تعریف می شود. گویا روح زخم خورده و عاصی او هیچگاه مجالی برای آرامش و آسودگی ندارد. پس به هم دلیل هنگامی که تعریف همگان (ازجمله همسرش) از زیبایی صورت رقیب برایش عذاب آور می شود هنگام مسابقه مشغول خالی کردن حرص و عقده خویش شده و تنها به صورت رقیب ضربه می زند و یا برعکس هنگامی که قصد تنبیه خود را دارد بدون ذره ای تلاش درمبارزه با شوگر ری گارد مبارزه راب از گذاشته و تنها به مشت خوردن اکتفا می کند.

ضربه می خورد و ازاین کارلذت هم می برد (نماهای بسته از صورت لاموتا هنگام مشت خوردن, تاکید دوربین بر خون هایی که بر بدن لاموتا و صورت اطرافیان پاشیده می شود و در انتها حرکت دوربین از چپ به راست به همراه عبور از حاضران و رسیدن به طناب خونی رینگ مسابقه) حکایت از آن دارند که لاموتا عزت و ذلت را تنها در رینگ بوکس جستجو میکند.

هوش اسکورسیزی در امر کارگردانی

اسکورسیزی در امر کارگردانی بازهم نبوغ خویش را به رخ همگان می کشد جدا از تیتراژ ماندگار اثر و سکانس شکست لاموتا از شوگر ری که پیشتر بدانها اشاره شد او نماهای ماندگاری را شکار میکند تا مخاطب به لحاظ حسی و عاطفی با گاوخشمگین درگیر شود. همچون نمایی که در آن پس از مسابقه افراد حاضر در محل با یکدیگر درگیر هستند. دراین نما خانمی به دستور رییس محل مسابقه مشغول نواختن پیانو می شود.

در پس زمینه شاهد هرج و مرج و زد و خورد شهروندان هستیم و در پیش زمینه تصویر خانم را داریم و موسیقی ملایمی که نواخته می شود در تضاد با حوادث داخل فیلم می شود. مثال دیگر نما درخشانی است که در آن لاموتا به مانند همیشه خشمگین شده و به دیوار زندان مشت می کوبد. لاموتا در تاریک و روشن قاب دوربین فریاد میزند و مشت می کوبد و پس از مجروح شدن دست خویش گوشه ای نشسته و مشغول آه و ناله می شود. به غیر از بازو دست راستش تمام بدن او درتاریکی مطلق فرو رفته و همزمان صدای عجز او را هم می شنویم.

نکته جالب در کارگردانی اسکورسیزی آنجاست که تنها در نماهای مربوط به جشن ازدواج جیک و برادرش و همچنین نماهای مربوط به تولد فرزندانش رنگ در بافت اثرکارکرد پیدا می کنند. اسکورسیزی تاکید میکند دراین زندگی پرمشغله و پراضطراب حضور عشق و پاکی کودکان تنها نشانه های امید و گرما در زندگی لاموتا هستند. کاملا طبیعی است که بنا به تم کلی اثر این نماهای رنگی به لحاظ مدت زمان نمایش حضور کوتاهی درفیلم دارند.

تضاد دو عنصر سیاه و سفید

اسکورسیزی برای نمایش تنهایی و خفقان حاکم بر زندگی لاموتا مدام از نور پردازی و تضاد دو عنصر سیاه و سفید بهره می برد. همچون نمایی که لاموتا پس از کتک زدن همسر و برادرش به خانه آمده است. دراین نما لاموتا تنها بر صندلی شخصی تکیه زده و نورپردازی به گونه ای است که بخشی از چهره تاریک و بخشی دیگر روشن است. حضور تلویزیونی خراب که هیچ تصویری پخش نمی کند نیز در این لحظه گواه بر پوچی و بی معنایی زندگی اوست.

نماهای مربوط به مسابقه

در نماهای مربوط به مسابقه نیز دوربین غالبا درحالت مدیوم شات قرار می گیرد و سوژه و تاحدودی اطراف را تصویر می کند. دوربین گاهی ثابت می ماند و بدون هیچ مزاحمتی (همچون تکنیک دوربین روی دست این سال ها) مبارزه را مشاهده می کنیم. دربرخی موارد نیز دوربین از بالا شروع به حرکت به سمت پایین کرده و گاهی با حرکت به دوسمت چپ یا راست محیط مسابقه را به تصویر می کشد.

کات شدن نماها از مسابقه به نمای بسته از دوربین عکاسان و همچنین اوج و فرود اصواتی که از گوشه وکنار به گوش می رسند نیز در انتقال حس تشویش به مخاطب موثرند. بهترین مثال هم دراین زمینه مبارزه ای است که در آن لاموتا به عمد ازشوگر ری شکست می خورد. صدای نفس نفس زدن هر دوطرف که به گوش می رسد تاثیر نهایی را افزایش می دهند.

گاو خشمگین در مسیر سقوط

گاوخشمگین درمورد طی کردن مسیر سقوط است. لاموتا اگرچه در زندگی به تمام مواردی که آرزوی همگان است می رسد (شغل مورد علاقه, کسب درآمد, شهرت, تشکیل خانواده و …) اما بدون آنکه متوجه باشد تمام آن ها رابه مرز تباهی کشانده و چنان دست به خودآزاری و خود ویرانگری زده که درنهایت اجرای استند آپ در اماکن کم اهمیت را پیشه می کند.

مدال قهرمانی را تکه و پاره می کند و به تمام زحمات خویش پشت پا میزند. گاوخشمگین در مورد مردی است که ابتدا به خود و سپس به اطرافیانش خیانت می کند. هرچند او به اعتقاد خویش همچنان همان رییس همیشگی باقی مانده اما چنانچه از بیرون به زیست لاموتا و امثال او بنگریم ممکن است به جای واژه رییس از واژگان دیگری استفاده کنیم. گاوخشمگین شاهکاری است همچنان جذاب و دیدنی و همچنان تکان دهنده و درگیر کننده.

پیشنهاد دانلود فیلم ایرانی و سریال:

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
کد تولز
جملات زیبا از کتاب های مشهور

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]جملات زیبا از کتاب های مشهور | متن زیبا از کتاب های معروف برشی هایی زیبا از کتاب های معروف ایرانی و خارجی را با هم مطالعه می کنیم. متن های معروف دنیا، جملات انگیزشی کتاب ها، متن عاشقانه از کتاب های معروف، برشی از …

اخبار
4
برنامه و نتایج بازیهای رئال مادرید،بازی بعدی رئال مادرید،ساعت بازی رئال مادرید امشب

امتیاز شما [کل: 4 میانگین: 3.3]رئال مادرید | اخبار رئال مادرید نقل و انتقالات رئال مادرید ✅ ورودی ها 🚨🚨🚨 #رسمى روديگر به رئال مادريد پيوست 🔥🔥🔥 ❌ خروجی های رسمی: مارسلو، سبایویس، بیل و ایسکو ❌ خروجی های احتمالی: ماریانو، یوویچ، وایخو 🤝 تمدید های احتمالی: ميليتائو و وینی …

اخبار
تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان

امتیاز شما [کل: 1 میانگین: 2]تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان ابزار وبلاگ: تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان گروه علمی: بیماری آرتریت می تواند عملکرد افراد را به ویژه در زمان تشدید درد مفاصل با مشکل مواجه کند به گونه ای که فرد نمی تواند حتی امور …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x