علت سیل و آب‌گرفتگی سیستان و بلوچستان و وضعیت اضطراری در سیستان و بلوچستان+فیلم بلعیده شدن ماشین در سیل سیستان و بلوچستان

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

علت سیل و آب‌گرفتگی سیستان و بلوچستان وضعیت اضطراری سیستان و بلوچستان

فیلم سیل سیستان و بلوچستان 

علت سیل و آب‌گرفتگی سیستان و بلوچستان و وضعیت اضطراری  سیستان و بلوچستان ،هرمزگان، کرمان، فارس، خراسان جنوبی و خراسان رضوی

سیل و آب‌گرفتگی سیستان و بلوچستان   آب‌گرفتگی سیستان و بلوچستان 

سیل در سیستان و بلوچستان

علت سیل و آب‌گرفتگی سیستان و بلوچستان

آماده باش ۴۴ پایگاه اورژانس در سیستان و بلوچستان

سه روستا در سیستان و بلوچستان تخلیه شد

خسارت هزار میلیارد ریالی سیل به راه‌های سیستان و بلوچستان

۵ هزار و ۵۴۵ نفر از سیل زدگان سیستان و بلوچستان اسکان یافتند/ برق ۳۰ منطقه وصل شد/ «باران»؛ نام نوزادی که در آمبولانس متولد شد

معاون اجرایی رئیس جمهوری در جمع مسوولان سیستان و بلوچستان در کنارک گفت: 50 میلیارد ریال بر اساس ماده 10 از طریق وزارت کشور برای جبران خسارات سیلاب سیستان و بلوچستان در نطر گرفته خواهد شد.

توزیع 1456 تخته چادر طی روزهای اخیر بین سیل زدگان جنوب سیستان و بلوچستان

با توجه به بارش باران روزهای اخیر در استان سیستان و بلوچستان، اکثر معابر شهرستان ها و روستاهای استان دچار آبگرفتگی شده است به طوری که در برخی از روستاها بسیاری از ساکنین مجبور به ترک منازل خود شده اند.

سیل و آبگرفتگی در شش استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از اول بهمن ماه آغاز شد. طبق گزارش‌هامجموعا ۱۴۹ شهر و روستا در این استان‌ها طی روزهای گذشته در معرض آسیب‌ها و خسارت‌های ناشی از سیل و آبگرفتگی بوده‌اند.

به گفته مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات، تا کنون ٤١٨١ نفر در این استان‌ها “اسکان اضطراری” یافته‌اند و آب از ٦٠ واحد مسکونی تخلیه شده است.

در ارتباط با وقوع برف و کولاک در کشور اظهار داشت: 6 استان آذربایجان غربی، ایلام، قزوین، گلستان، لرستان و کردستان طی دو روز گذشته متاثر از برف و کولاک شده که تاکنون 16 محور در  این زمینه امدادرسانی در آن صورت گرفته است.

وی از رهاسازی 128 خودروی گرفتار در برف خبر داد و اعلام کرد: سیل و آبگرفتگی در سیستان و بلوچستان طی یک هفته گذشته 112 شهر و روستا را در این استان درگیر ساخته که در این زمینه 8 هزار و 374 نفر امدادرسانی شده‌اند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات ادامه داد: 5 هزار و 500 نفر به دلیل سیل و آبگرفتگی در سیستان و بلوچستان اسکان اضطراری یافته و تعدادی زیادی پتو، موکت،‌ کنسروجات، نان و برنج میان حادثه‌دیدگاه توزیع شده است.

فتحی گفت: سیل و آبگرفتگی نیز در  هرمزگان 50 شهر و روستا را گرفتار کرده که 840 نفر نیز در این استان اسکان اضطراری شده و 33 واحد مسکونی نیز از آب تخلیه شد.

همچنین استان‌های هرمزگان، کرمان، فارس، خراسان جنوبی و رضوی نیز متاثر از سیل و آبگرفتگی شدند که اقدامات در این زمینه صورت گرفته است.


پیرحسین کولیوند اظهار داشت: در طول بارندگی ها در سیستان و بلوچستان نیروهای اورژانسی در حالت آماده باش بودند و به مردم خدمت رسانی کردند.

وی با بیان اینکه وقوع سیلاب سبب اختلال در انتقال معمول بیماران شد، افزود: چهار نفر در محل مورد مداوا قرار گرفتند و نه نفر نیز به مراکز درمانی منتقل شدند.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: در تصادفات جاده ای نیز شش نفر از مصدومان در محل درمان شدند و ۱۶ نفر برای دریافت خدمات خدمات تخصصی به بیمارستان منتقل شدند و دو نفر نیز بر اثر تصادف در سرباز فوت شدند.

وی گفت: در طول سه روز نه مادر باردار انتقال فوری بودند و عملیات انتقال مادران باردار از مناطق سیل گیر به بیمارستان از عرض رودخانه توسط پرسنل اورژانس با همکاری مردم و اداره راه و شهرسازی و با استفاده از روش های غیرمعمول و وسایل نقلیه سنگین مانند کمپرسی و لودر و تراکتور انجام شد که در این میان دو مورد زایمان انجام شد.


امیر امینی معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: اواخر هفته گذشته استان سیستان و بلوچستان با بیشترین حجم سیلاب در مناطق خاش و ایرانشهر روبرو شد و خسارات وارده در حوزه نیک شهر – ایرانشهر و زرآباد بالاترین میزان است.

وی  اضافه کرد: همزمان با جاری شدن سیلاب در این استان به دستور وزیر راه و شهرسازی هیاتی متشکل از وزارتخانه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عازم این منطقه شد و برآوردهای اولیه نشان می دهد، آب بردگی، رانش و تخریب ناشی از سیلابی شدن منطقه، یک هزار میلیارد ریال ( ۱۰۰ میلیارد تومان ) به راه های استان خسارت وارد کرده است.

معاون وزیر راه وشهرسازی شدت بارش‌های استان سیستان و بلوچستان را یادآورشد و گفت : شدت بارندگی در این استان در مدت دو روز، بین ۸۰ تا ۸۵ میلیون مترمکعب آب را در پشت سدهای استان سیستان و بلوچستان جمع آوری کرد.

امینی افزود: بطور متوسط در حوزه سراوان و جنوب آن روزانه ۵۵ میلیمتر باران باریده و در برخی از مناطق متوسط بارش باران به ۱۶۵ میلیمتر نیز رسید.

به گفته وی منطقه ایرانشهر دارای ۱۵ هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی است و در این منطقه هشت هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه روستایی وجود دارد که سه هزار کیلومتر آن آسفالته و پنج هزار و ۶۰۰ کیلومتر آن خاکی است و ریزش و رانش زمین ۸۰ درصد این راه ها را مسدود ساخته است.

امینی اظهارداشت: براثرتلاش عوامل راهداری تمام مسیرها در اسرع وقت بازگشایی شد و ۱۰ مسیر فرعی از جمله ایرانشهر – مهرستان – سرباز، نیک شهر- بنت و کنارک – ظهیر – زرآباد مسدود مانده هم تا روزپنجشنبه گذشته برای عبور و مرور بازگشایی شد.

وی یادآورشد: قرار است گزارش این هیئت در اسرع وقت برای سازمان مدیریت بحران کشور در وزارت کشور ارسال شود تا دولت برای تامین منابع مالی آن اقدامات لازم را به عمل آورد.

این مقام مسئول، مزیت‌های احداث هفت پل بزرگ در محور کنارک – زرآباد – کاروان را خاطرنشان کرد و افزود: چنانچه این پل ها احداث نشده بود، تمام این مسیر بر اثر جاری شدن سیل مسدود شده بود.

امینی هزینه ساخت هفت پل بزرگ مناطق مزبور را بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال ذکر کرد که برخی از آنها بیش ۳۵۰ متر طول دارد و از تیرماه امسال که زیر بار ترافیک رفته، به‌زودی توسط وزیر راه و شهرسازی افتتاح می‌شود.

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مسیر یاد شده ۱۶۵ کیلومتر است و در مجموع حدود ۵۰۰ پل بزرگ و کوچک دارد و همه این پل‌ها بر روی رودخانه‌های طغیانی این مسیر احداث شده تا در زمان جاری شدن سیل مانع مسدود شدن این مسیرها شوند.


مدیرکل بحران استان سیستان و بلوچستان از تخلیه سه روستا در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها خبر داد و گفت: در مجموع در پی این حادثه 1186 خانواده در مناطق سیل زده اسکان اضطراری داده شده و به عبارتی 5545 نفر به شکلی اضطراری اسکان داده شدند.

اربابی با بیان اینکه این افراد در مناطق امن حضور دارند افزود: امکانات اولیه همچون موکت، خوراک، لوازم گرمایشی میان آنها توزیع شده است.

وی با بیان اینکه این حادثه مورد مصدوم نداشته است اظهار کرد: تنها یک نفر نیز به علت تخریب آوار جان خود را از دست داد.

اربابی گفت: 50 تیم اورژانس در این حادثه فعال بودند  9 مادر باردار نیز که در میان سیل گرفتار شده بودند توسط امدادگران به بیمارستان منتقل شدند که یکی از آنان داخل آمبولانس وضع حمل کرده و نام فرزندش را نیز باران گذاشت.

در حال حاضر تیم‌های ارزیاب در حال بررسی میزان خسارت هستند. تا کنون  برابر آمارها 168 واحد بیش از 60 درصد تخریب شده‌اند که این افراد علاوه بر وام بلاعوضی که از سوی دولت به آنها تعلق می‌گیرد می‌توانند تا سقف 20 میلیون تومان وام بازسازی با کارمزد 4 درصد دریافت کنند.


علی اوسط هاشمی گفت: همانگونه که مطلع هستید، بیش از ۱۸ سال خشکسالی سایه سنگین و شکننده ای بر استان افکنده بود؛ به نحوی که بر اقتصاد خانواده ها که بر پایه کشاورزی و دامپروری استوار است، آسیب جدی وارد کرده است.
وی افزود: بیشتر منابع آبی استان شامل قنات ها، چشمه ها و سفره های زیر زمینی را از دست داده بودیم به طوری که بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب آبِ اضافه از سفره های زیر زمینی برداشت می کردیم و امکان جایگزینی نیز وجود نداشت. همین مسأله به طور قطع عواقب بدی همچون نشست زمین و تغییر در کیفیت آب و دیگر خطرات را در پی داشت.
استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: نباید فراموش کنیم که نخلستان ها در حال نابودی بودند و از آنجایی که پایه اقتصاد خانوارهای جنوب استان بر تولید خرما استوار است، این نعمت بزرگ در حال از بین رفتن بود.
وی با بیان اینکه متوسط بارندگی سالانه این استان ۱۰۵ میلی متر بود، اضافه کرد: باید شکرگزار خداوند باشیم که انتظار مردم توأم با نماز و دعا به بار نشست و نعمت الهی به وسعت زیادی جاری شد به گونه ای که در بعضی از مناطق بیش از ۱۶۳ میلی متر باران بارید.
هاشمی ادامه داد: این میزان بارندگی ظرف چهار روز در زمین های خشک بارید و وقتی زمین هم خشک باشد، نفوذ پذیری آن به حداقل می رسد.
وی خاطر نشان کرد : یک تهدید جدی در استان سیستان و بلوچستان وجود داشت که آن هم خالی شدن ظرفیت بیشتر سدهای استان بود؛ به طوری که ظرفیت و ذخیره موجود ۱۷ سد استان ۱۱۰ میلیون مترمکعب بود که در این بارندگی، فرصت بسیار خوبی برای آبگیری ایجاد کرد.
هاشمی افزود: به لطف خدا سدهایی هستند که آبهای جاری در آنها ذخیره شده و امروز سدهای پیشین، زیردان، کهیر و سایر سدهای منطقه از ظرفیت خوبی بهره مند شده اند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این بارندگی و سیلاب از سوی دیگر نگرانی مدیران استان را از کمبود آب برطرف کرد؛ زیرا در حال برنامه ریزی برای جیره بندی آب، آن هم تنها برای آشامیدن بودند که این نعمت خداوندی بر استان نازل شد.
هاشمی بیان کرد: البته در کنار این همه نعمت و برکت، خسارت هایی نیز وارد شد به گونه ای که افزون بر یکهزار و ۶۷۵ واحد مسکونی خسارت دیدند که برآورد برخی خسارت ها تا حدودی انجام شده و برای پرداخت وام های قابل توجه و کمک های بلاعوض به صاحبان این نوع اماکن که معمولاً از روستاییان و افراد کم درآمد هستند، آمادگی لازم وجود دارد.
وی افزود: با تلاش نیروهای امدادی و دستگاههای عضو ستاد بحران، یکهزار و ۱۸۶ خانوار با جمعیتی حدود پنج هزار و ۵۴۵ نفر اسکان داده شدند و ۱۶ مسیر بسته شده، بازگشایی و برق ۳۰ منطقه که قطع شده بود، دوباره وصل شد.
نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه بیشترین خسارات به بخش کشاورزی، قنات ها، راه ها و واحدهای مسکونی وارد شده است، گفت: با توجه به اینکه در استان سیستان و بلوچستان فصل برداشت محصول کشاورزی است، جاری شدن سیل در مزارع و باغات خساراتی بر محصولات کشاورزی وارد کرده اما آنچه که در بازدید از مناطق جنوبی استان و گفت وگو با مردم مشاهده کردم، این است که کشاورزان و روستاییان با وجودی که خسارت دیده بودند اما به جای گلایه، شکرگزار این نعمت الهی و خوشحال و امیدوار بودند.
هاشمی در پاسخ به این سؤال که عملکرد نیروهای امدادی را در بازدید از مناطق سیل زده چگونه ارزیابی می کنید، گفت: نخستین اقدام نیروهای امدادی و خدمات رسان، کمک به خسارت دیدگان است که خوشبختانه نیروهای امدادی بخوبی و با جدیت در حال توزیع امکانات اولیه شامل چادر، پتو، وسایل گرما زا، موادغذایی و غیره برای خانوارهای آسیب دیده بودند.
وی افزود: به تمامی فرمانداران تأکید شد، مساجد و سالن های موجود را برای اسکان موقت و اضطراری مردم آماده کنند تا چنانچه مردم نیاز داشتند در این مکانها اسکان یابند.
هاشمی بیان کرد: ارزیابان و کارشناسان از روز پنجشنبه برای ارزیابی و برآورد خسارات عازم شهرها و روستاهای آسیب دیده شدند و ارزیابان کشاورزی نیز از امروز کارشان را آغاز می کنند.
استاندار سیستان و بلوچستان با انتقاد از برخی افراد که در فضای مجازی اقدام به انتشار اخبار غیرواقعی می کنند، تصریح کرد: برخی افراد در شبکه های مجازی اقدام به انتشار پاره ای تصاویر و فیلم کردند که از واقعیت به دور است؛ به عنوان مثال فیلمی از غرق شدن یک دستگاه خودرو تویوتا با پلاک خارجی که متعلق به این استان و کشور ایران نیست را به سیل استان نسبت داده و منتشر کرده اند که کاملاً کذب است.
هاشمی بیان کرد: به یاری خدا سیل جنوب استان به جز یک مورد فوتی که آن هم مادری به علت کهولت سن و نامناسب بودن ساختمان محل سکونتشان که خشت و گلی با قدمتی حدود ۴۰ تا ۵۰ ساله بود، هیچ مورد تلفات انسانی نداشته است.
وی ادامه داد: با حضور بموقع یگان دریایی از غرق شدن ۹ نفر از هموطنان در منطقه کنارک جلوگیری شد و علاوه بر این، نیروهای اورژانس، فوریت های پزشکی و یگان هوایی بخوبی خدمات رسانی کردند، البته یگان هوایی به سبب نامساعد شدن هوا، امکان پرواز نیافت اما نیروهای اورژانس و آمبولانس ها، هلال احمر و راهدارها در بیشتر مسیرها در حال فعالیت و خدمات رسانی به بیماران به ویژه زنان و مادران باردار بودند.
نماینده عالی دولت در استان افزود: در هنگام عزیمت به روستای سرگان کنارک به سمت کهیر آمبولانسی در حال انتقال بیمار دیالیزی بود و در راه دیگری آمبولانس و نیروهای اورژانس مادر بارداری را نجات داده بودند که خوشبختانه این مادر در داخل آمبولانس و هنگام ریزش باران وضع حمل کرد و نام نوزادشان را «باران» گذاشتند.
وی خاطر نشان کرد: حدود ۱۲ مادر باردار گرفتار در راههای سیل زده با تلاش نیروهای اورژانس، راهداری، هلال احمر و مردم نجات و به مراکز درمانی انتقال یافتند.
استاندار سیستان و بلوچستان از تمامی نیروهای امدادی و خدمات رسان از جمله نیروهای بسیجی، راهداران، هلال احمر، دهیاران، بخشداران، فرمانداران و تمامی تلاشگران این عرصه که در طول چند روز گذشته به یاری مردم سیل زده شتافتند، تجلیل کرد.
وی تصریح کرد: میزان بارندگی چهار روزه استان سیستان و بلوچستان به اندازه یک سال بود اما با وجود این حجم خسارت، باز هم جای شکرگزاری دارد زیرا اگر آمادگی لازم وجود نداشت و دستگاه های مختلف در آماده باش نبودند به یقین خسارت های بمراتب بیشتری به استان وارد می شد.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: میانگین بارندگی سالیانه استان ۱۰۵میلیمتر است؛ در حالی که در چهار روز گذشته در شهرستان دلگان ۱۱۵میلی متر، نیکشهر ۱۱۸، کنارک ۱۴۳، دستگرد ۱۶۴، بمپور ۸۰، ایرانشهر ۶۷، چابهار ۶۹، قصرقند ۶۶ و فنوج ۶۵ میلیمتر باران باریده است.
غلامرضا اربابی افزود: در جریان بارندگی و سیلاب ۹۶ تیم اداره برق، ۵۸ تیم از هلال احمر، ۲۰ تیم راهداری و تمام ظرفیت پیمانکاران منطقه برای مدیریت حوادث بکار گرفته شدند.
وی بیان کرد: بر اثر این بارندگی ها، تاکنون ۸۵ میلیون مترمکعب آب در پشت برخی سدهای استان جمع آوری شده است.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری همچنین خاطرنشان ساخت: به واحدهای مسکونی تخریب شده بالای ۳۰ درصد وام ۲۰ میلیون تومانی با کارمزد چهار درصد پرداخت می شود.

منبع:

جدیدترین و آخرین اخبار جدید روز ایران و جهان نیوز و خبر های جدید و داغ روز

اخبار

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
کد تولز
جملات زیبا از کتاب های مشهور

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]جملات زیبا از کتاب های مشهور | متن زیبا از کتاب های معروف برشی هایی زیبا از کتاب های معروف ایرانی و خارجی را با هم مطالعه می کنیم. متن های معروف دنیا، جملات انگیزشی کتاب ها، متن عاشقانه از کتاب های معروف، برشی از …

اخبار
تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان

امتیاز شما [کل: 1 میانگین: 2]تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان ابزار وبلاگ: تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان گروه علمی: بیماری آرتریت می تواند عملکرد افراد را به ویژه در زمان تشدید درد مفاصل با مشکل مواجه کند به گونه ای که فرد نمی تواند حتی امور …

بهترین سایت برای بک لینک,خرید بک لینک سایت,ovdn f; gdk;,خرید بک لینک چیست,خرید بک لینک اینستاگرام,سامانه هوشمند بک لینک,خرید بک لینک باکیفیت,بک لینک های قوی,خرید بک لینک چیست
اخبار
2
خرید بک لینک

امتیاز شما [کل: 2 میانگین: 3]خرید بک لینک یک بک‌لینک با کیفیت می تواند قدرتمندتر از 1000 بک‌لینک با کیفیت پایین باشد. #همه بک‌ لینک‌ها برابر نیستند. اگر می خواهید در SERP ها رتبه بالاتری داشته باشید ، بر دریافت بک‌لینک های با کیفیت تمرکز کنید. کدام را ترجیح می …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x