نقد فیلم سوگلی: پیشنهاد تماشای فیلم The Favourite

نقد و بررسی فیلم سوگلی,tdgl s,',gd,نقد the favourite سوگلی,فیلم سوگلی,فیلم سوگلی لانتیموس,فیلم سوگلی The Favourite
دانلود فیلم جدید 2019 و 98
امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

نقد فیلم سوگلی: پیشنهاد تماشای فیلم The Favourite

نقد و بررسی فیلم سوگلی,tdgl s,',gd,نقد the favourite سوگلی,فیلم سوگلی,فیلم سوگلی لانتیموس,فیلم سوگلی The Favourite

عکس نمایه » تحلیل کامل فیلم The Favourite

کد تولز: برای خود سفری را تصور کنید که قبل از آغاز آن انتظار مواجهه با لحظات شاد و مفرحی رادارید و خواستار ثبت خاطرات شیرین و فراموش نشدنی از آن هستید. اما پس از آغاز این سفر انتظارات شما با پیشامدهایی که جلوی راهتان سبز میشوند رفته رفته رنگ میبازند … نا امیدی و یاس به مرور بر شما غالب می شوند و در انتها که به خود می آیید از انجام چنین سفری به کل پشیمان می شوید!

[7,6/10 IMD] این مقدمه کوتاه دقیقا بیانگر همان احساسی است که پس از تماشای فیلم (فیلم سوگولی The Favourite) ساخته درخشان ( یورگوس لانتیموس) به من دست داد. البته این بدان معنی است که سوگولی به عنوان درامی پیچیده و غافلگیر کننده از تمام پتانسیل متنی و اجرایی خویش به درستی بهره برده و موفق شده تجربه ای منحصر به فرد را رقم بزند.

لانتیموس به عنوان خالق اثر به خوبی به این نکته آگاهی داشته که برای خلق درامی شخصیت محور ابتدا میبایست مختصاتی ملموس و باور پذیر از آنها ارائه دهد و اصولا در کنار روایت داستان باید شخصیت ها را نیز به درستی معرفی کند. پیش از این به طور مفصل در مورد سریال ویچرسریال چرنوبیل و فیلم I Tonya گفته شد.

سه شخصیت اصلی فيلم The Favourite یا مورد علاقه

سوگولی شاید از معدود فیلم های سالیان اخیر است که سه شخصیت اصلی خود را کاملا پرورش می دهد و به تیپ سازی بسنده نمی کند. مهمترین چالش فیلمنامه نویسی این فیلم ابتدا معرفی این سه و از آن مهمتر نوع تقابل آنها با یکدیگر است که تعلیق کار را (مخصوصادر یک سوم میانی اثر) به اوج خود می رساند. بخش مهمی از فیلم که با پرداخت جزیی نگر فیلمساز به بهترین قسمت اثر هم تبدیل شده است. فیلم The Favourite زمانی که عشق و خیانت این سه را به تصویر می کشد در حساس ترین نقاط داستانی خود قرار می گیرد.

نقد و بررسی فیلم The Favourite از سایت کد تولز

ملکه

ملکه ( الیویا کلمن) یک شخصیت مستبد از نظر جسمانی و روحی آشفته و به شدت وابسته به مشاور خویش و درعین حال بدون اعتماد به نفس و ترسو است که بنا به جایگاه خویش قدرت را دردست داشته و بر دیگران می تازد. ملکه همچنین سعی دارد خلا وجود فرزند را با همنشینی با خرگوش های خانگی پر کند و براین امر تاکید بسیاری دارد.

سارا و ابیگل

از آن طرف سارا (ریچل وایز) به عنوان زنی مدیر, با توانایی رهبری. مصمم در امور اداره کشور و میهن پرست را داریم که برای جایگاهش ارزش قائل است و وجود رقیب را پس می زند. شاید از همه جالبتر حضور شخصیت ابیگل (اما استون) در فیلم است که می تواند با برانگیختن (حسادت زنانه ) مخاطب را نسبت به سرنوشت آنها نگران کند. ابیگل دختری است فرصت طلب.باهوش.پیچیده به لحاظ تصمیم گیری و درعین حال ترحم برانگیز که در این فیلم به مرور زوایای پنهان و تاریک خویش را آشکار می کند.

تصویر سازی درست فیلم سوگولی

لانتیموس دراین فیلم همچون مسئول برگذاری یک مسابقه مشت زنی خونین و نفسگیر این سه را در مبارزه هایی دو یا سه نفره به جان هم انداخته و خود مسئولیت هدایت زدوخوردها را به عهده می گیرد. مخاطب فیلم نیز همچون تماشاگری هیجان زده که کاری جز تشویق مبارزان ندارد حوادث را پیگیری می کند. سوگولی البته تمام این امتیازات داستانی و شخصیتی خود را به درستی تصویر سازی می کند و به همین دلیل اثر ارزشمندی است.

دوربین فیلم The Favourite

حین تماشای اثر به راحتی متوجه خواهید شد که لانتیموس کار را کارگردانی کرده و از هیچ عنصر کوچکی به سادگی عبور نکرده است. به شکل مشخص دوربین فیلم به عنوان راه ارتباطی میان فیلمساز و مخاطب خود را کاملا به رخ می کشد. در سوگولی قاب های فراوانی را داریم که در آنها فردی درست در مرکز تصویر قرار می گیرد و نوع لنز دوربین در این نماها به شکلی است که تصویر او به شکل برجسته تری از سایر اجزا صحنه به چشم می آیند. گویا جزییات محیط بهانه ای هستند برای بزرگتر جلوه دادن شخصیت ها. این مهم را مخصوصا در نماهای داخلی بیشتر خواهید یافت.

زاویه و اندازه نماها مورد علاقه

به عنوان مثال در نماهای داخل اتاق ملکه با وجود اینکه جزییاتی همچون پرده. تابلو های بزرگ دیواری.میز و صندلی و …. را داریم اما قاب ها به شکلی بسته شده اند تا تمام اشیا صحنه نسبت به حضور شخصیت مرکزی کمتر به چشم بیایند. لانتیموس جدا از این ترفند زیرکانه (زاویه و اندازه نماها) را نیز مشخصا به شکلی برگزیده تا تمام آنها در راستای عظمت حضور شخصیت های فیلم باشند.

(نکته جالب آن است که این مورد برای نمایش شخصیت های فرعی نیز رعایت شده است!) بدان معنی که زاویه دوربین در اکثر مواقع از پایین سوژه مورد نظر را تصویر می کنند و اندازه تصویرها نیز غالبا در حالت مدیوم شات یا فول شات هستند و لانتیموس برای نزدیکی بیشتر مخاطب با شخصیت ها تنها به گرفتن نمای بسته اکتفا نکرده است. (باور غلطی میان منتقدان و سینما دوستان هست که نمای بسته را به عنوان تنها نما تاثیر گذار درمورد شخصیت پردازی باور دارند!)

البته که لانتیموس به فراخور بزنگاه های داستانی به نماهای خود تنوع هم می دهد (همچون نماهای دلهره آورپایانی و نوع تلفیق هنرمندانه آنها با یکدیگر که نفس را بند می آورند)

نقش پر رنگ شخصیت های The Favourite

حرکت چرخشی ناگهانی و سریع دوربین لانتیموس (چهدرنماهای داخلی و چه بیرونی) در بخش های زیادی از فیلم حضور دارد. به عنوان مثال وقتی قرار برنمایش تقابل دو نفر دریک قاب باشد دوربین او از حرکت آرام (چه حرکت طولی و چه عرضی) پرهیز می کند و به سرعت به زاویه مخالف چرخش می کند.

این نوع حرکت در کنار همان عنصر (تاکید بر شخصیت مرکزی به جای سایر جزییات) آن هم برای چنین فیلمی که اتفاقا طراحی صحنه و لباس دقیقی هم دارد (با وجود محدودیت لوکیشن سوگولی چنان جزییات تصویری را لحاظ کرده که چشم مخاطب از تماشا سکانس های بعضا طولانی فیلم خسته نشود) شاید کمی غیر منطقی و عجیب به نظر برسد. اما همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد لانتیموس کلیه جزییات را بهانه ای قرار داده برای تاکید بر نقش پر رنگ شخصیت های فیلم.

سوگولی آشکارا در مورد وسوسه و مسیر ویرانگری است که آن برای صاحب خویش طراحی می کند. مسیر تاریک و پوچی که نتیجه ای جز تباهی و ویرانی ندارد. پس لانتیموس به درستی دقایقی از فیلمش را بوسیله بازی با نور و خلق سایه روشن های تصویری آراسته می کند. نماهای تاریکی که تنها بوسیله چند شمع دارای اندک روشنایی هستند و چشم مخاطب را به تماشای سیاهی و تاریکی موجود در صفحه عادت می دهند.

فیلم سوگولی اثری درخشان است

سوگولی اثری درخشان است که نشان می دهد چگونه یک درام زنانه دیالوگ محور می تواند به لحاظ خلق دقایق تنشزا و نفسگیر موفق عمل کند و ثابت میکند در دورانی که بخش زیادی از مخاطبان مدیوم تلویزیون را بر سینما ترجیح می دهند همچنان هنر هفتم توانایی شگفت زده کردن آن ها را دارد و می تواند خالق دنیایی پویا و سرگرم کننده باشد.

سوگولی را در اولویت تماشا قرار دهید. وجودی خویش. واپسین فیلم شزل فیلمی است قصه گو برای فتح رویاهای به ظاهر دست نیافتنی… قدمی شاید کوچک برای انسان و بزرگ برای بشریت.

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
کد تولز
جملات زیبا از کتاب های مشهور

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]جملات زیبا از کتاب های مشهور | متن زیبا از کتاب های معروف برشی هایی زیبا از کتاب های معروف ایرانی و خارجی را با هم مطالعه می کنیم. متن های معروف دنیا، جملات انگیزشی کتاب ها، متن عاشقانه از کتاب های معروف، برشی از …

اخبار
4
برنامه و نتایج بازیهای رئال مادرید،بازی بعدی رئال مادرید،ساعت بازی رئال مادرید امشب

امتیاز شما [کل: 4 میانگین: 3.3]رئال مادرید | اخبار رئال مادرید نقل و انتقالات رئال مادرید ✅ ورودی ها 🚨🚨🚨 #رسمى روديگر به رئال مادريد پيوست 🔥🔥🔥 ❌ خروجی های رسمی: مارسلو، سبایویس، بیل و ایسکو ❌ خروجی های احتمالی: ماریانو، یوویچ، وایخو 🤝 تمدید های احتمالی: ميليتائو و وینی …

اخبار
تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان

امتیاز شما [کل: 1 میانگین: 2]تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان ابزار وبلاگ: تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان گروه علمی: بیماری آرتریت می تواند عملکرد افراد را به ویژه در زمان تشدید درد مفاصل با مشکل مواجه کند به گونه ای که فرد نمی تواند حتی امور …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x