نقد و بررسی فیلم The Hurt Locker 2008: مخدری به نام جنگ

نقد و بررسی فیلم The Hurt Locker 2008: مخدری به نام جنگ
دانلود فیلم جدید 2019 و 98
امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

نقد و بررسی فیلم The Hurt Locker 2008: مخدری به نام جنگ

مخدری به نام جنگ The Hurt Locker

مهمترین ویژگی فیلم هرت لاکر نوع روایت پراسترس، چالش برانگیز و واکنشگر فیلم خانم کاترین بیگلو است، بیگلو خوشبختانه برخلاف فیلمهای زیادی که برای شخصیت پردازی مدام خاطره و دیالوگ بیهوده در دهان کارکترها میگذارند و در عمل چیز زیادی از آنها نشان نمیدهند شخصیت اصلی و همکارانش را درست وسط جهنمی به نام عراق گذاشته و با حوادث پشت سرهمی که جلوی آنها قرار میدهد فیلمی نفسگیر و دیدنی ساخته است.

ویلیام جیمز (با هنر نمایی به یاد ماندنی جرمی رنر) یک متخصص در خنثی سازی بمب و بررسی اتفاقات پیرامون بمب گذاریهاست. ویل شخصیتی است که گویا در هیچ کاری جز شرکت در جنگ مهارت، انگیزه و حتی وقت ندارد. ویل میل عجیبی به قرار گرفتن در موقعیتهای تنش زا دارد و به عنوان یک نظامی به خوبی در شرایط خطر هوای هم رزمانش را نیز دارد. سکانسی هوشمندانه در اواسط فیلم هست که هم رزمان ویل جعبه شخصی او را باز و بررسی میکنند. در این سکانس میبینیم ویل اشیای خاطره انگیز زندگی شخصی و باقی مانده بمب هایی که خنثی کرده را یکجا و کنار هم نگه داشته به این معنی که هردو برایش به یک اندازه مهم هستند و گویی دست و پنجه نرم کردن با بمب هم جزیی جدا نشدنی از خاطرات گذشته و اعمال کنونی او هستند.

چنانچه در سکانسی نیز که با  نوزادش مشغول صحبت است این نوع زندگی را توجیه میکند و برای فرزندش نیز چنین شرایطی را پیش بینی میکند. هرت لاکر عجله ای برای زود به اتمام رساندن موقعیتهای خوفناکش ندارد و همین امر به کمک فیلمبرداری روی دست اثر (این فیلم از معدود دوربین روی دستهای غیر آزار دهنده را دارد) و تدوینی غیر شلاقی که به بیننده اجازه نفس کشیدن در اتمسفر لوکیشنها را میدهد فضاسازی هولناکی را نتیجه داده که حین دیدن فیلم هر بیننده ای میتواند خودش را در آن شرایط ببیند.

هرت لاکر به خوبی توانسته حس دلهره و اضطراب ناشی از قرار گرفتن در جغرافیایی نا امن را منتقل کند و در بحث فضاسازی کاملا موفق است. تمامی این موارد باعث میشود مثلا برخلاف غالب اثار وطنی که فیلمهای سفارشی آن معمولا کم ارزش و کم مخاطب هستند فیلمی سفارشی اما جذاب و به یاد ماندنی را شاهد باشیم. هرت لاکر به مانند اثار شاخص دیگری مثل کاپیتان فیلیپس، دیپ واتر هاریزون و چند اثر شاخص دیگر جز اثار سفارشی اما ارزشمند سینمای هالیوود محسوب میشود. هرت لاکر از اکشنهایی ناگهانی و غافلگیر کننده و در عین حال خشن بهره میبرد.

چند سکانس انفجار بمب و تیر اندازی فیلم درست زمانیکه فکرش را نمیکنید اتفاق میفتند. اولین سکانس انفجار بمب فیلم جز به یاد ماندنی ترین لحظات این چندساله سینماست. هرت لاکر را یک زن کارگردانی کرده اما نتیجه نهایی از بسیاری از اثاری که توسط مرد ها طی این سالها ساخته شده اند جاندارتر و دلنشینتر در آمده است. خانم بیگلو با این فیلم نشان داد زنان در ساختن درامهای جنگی میتوانند گوی سبقت را از همقطارانشان بربایند و اثار دیدنی خلق کنند.

همچنین ببینید: دانلود فیلم » دانلود فیلم ایرانی » سریال » نقد فیلم » وبلاگ

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
اخبار
دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

اخبار
دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

اخبار
دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x