فیلم مرد ایرلندی the irishman: بازیگوشی‌ حیرت‌انگیز پیرمردها

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

این روزها واجب‌ترین کار این است که سه ساعت و نیم بنشینید و بنگرید که چگونه دوباره اژدها از خواب برخاسته و دنیایی عظیم می‌سازد و بعد با هرم داغ آتشش٬ این بار شدید‌تر از همیشه آن را ویران می‌کند‌. “آیریش من” با آن کیفیت حیرت‌انگیز٬ کارگردانی درخشان٬ تیم بازیگری افسانه‌ای و البته نگرش پخته شده‌اش٬ کارکردی مشابه “الدورادو” در کارنامه‌ی هاوارد هاکس دارد.

“ال دورادو” وسترنی درباره‌ی پیری و کامل کننده‌ی پازل فیلم‌های وسترن هاکس است؛ همان طور که مرد ایرلندی می‌تواند و احتمالا پایانی بر مجموعه آثار گانگستری اسکورسیزی باشد. فیلمی که با اسلوب بیوگرافیکِ “رفقای خوب” مانندش٬ روایتی عظیم را به تصویر می‌کشد از مناسبات زندگی گانگسترها٬ فراز و فرودهایشان٬ خیانت‌هایشان و از همه مهم‌تر ثمره‌ی سال‌ها زیست جنایت‌کارانه‌شان.

روایتی که از میانه آغاز می‌شود و با رفت و برگشت‌های مداوم بین فلش‌بک‌های پرتعداد و زمان حال و در نهایت رسیدن به یک فرجام بی‌نظیر دایره‌ی فرم روایی خود را کامل می‌کند. گانگستر‌ها با تمام کاریزما و سبک زندگی پر زرق و برقشان چیزی به دست نمی‌آورند. مثل بقیه‌ی آثار گانگستری که تحت تاثیر یک نگرش محتوم٬ ضدقهرمان‌هایشان محکوم به نابود شدن‌اند.

اما در اینجا نه شعاری در کار است نه موقعیت گل‌درشتی. فیلم نه نصیحت می‌کند و نه نصیحت می‌پذیرد؛ که صرفا نشان می‌دهد. کاراکترهایش را به تدریج پرورش می‌دهد و از دل مناسباتشان رفاقت می‌سازد و بعد در هم می‌شکند. جدال دیالکتیکی دو سویه‌ی منطق و احساس کاراکتر محوری‌اش (دنیرو) را به ترتیب با پشی و پاچینو به شکلی دراماتیک پیش می‌برد و در این بین کفه‌ی ترازو را هر لحظه به نفع یکی از آن دو سنگین‌تر می‌کند.

“مرد ایرلندی” با همان بازیگوشی‌های همیشه‌ی پیرمرد٬ شاداب و پر شر و شور آغاز می‌شود٬ اما با پیشرفت فیلم فضای سرد نیز آرام آرام بر جهان کلی‌اش حکمفرما می‌شود. سکانس پایانی شاهکار است و موقعیتی “پدرخوانده”وارانه با دری نیمه باز دارد. با این تفاوت که کارکرد درِ نیمه باز در شاهکار کاپولا شروع یک افسانه و به قدرت رسیدن است و اینجا انحطاط و پایان آن. پایانی شگرف٬ غریب و تاثیرگذار که نشان از طراوت تکنیکی اسکورسیزی در سن پیری دارد.

همچنین ببینید: دانلود فیلم » دانلود فیلم ایرانی » نقد فیلم » وبلاگ

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
اخبار
دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

اخبار
دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

اخبار
دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x