تحلیل و نقد فیلم شکل آب The Shape of Water 2017

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

مسیر سبز… مقصد قرمز – The Shape of Water 2017

بعد از تماشای فیلم اسکارگرفته (شکل آب) ساخته یکی از محبوب ترین کارگردانان حال حاضر جهان (گیرمو دل تور و) احساس عجیب و ناخوشایندی به من دست داد. فیلم شکل آب همانطور که از قبل انتظارش را داشتم نکات مثبت زیادی دارد. از تیم بازیگری همه فن حریف گرفته (مگر میتوان سالی هاوکینز و مایکل شانون لعنتی فیلم را دوست نداشت؟) تا موسیقی ارزشمندی که میتوان جدا از فیلم هم برایش وقت گذاشت تا طراحی صحنه و لباس جزییات نگر فیلم و استفاده به جا و کاملا فکرشده از رنگ در قابهای فیلم و داستان عشقی و … اما متاسفانه فیلم آنچنان که باید مرا نگرفت.

نمیدانم شاید مشکل از بنده بوده که توقع بیش از حدی از یک عاشقانه فانتزی داشتم یا شاید هم فیلمنامه و دربرخی لحظات کارگردانی معمولی دل تور و کار را خراب کرده اند (به عنوان مثال تیراندازی پایانی فیلم یا سکانس آواز سیاه و سفید که میشد بلندتر باشد)

اما هرچه که هست نتیجه اش یک حس دوگانه را پدید آورده که کار نوشتن نقد را هم بسیار دشوار نموده است. شکل آب به نظرم بزرگترین ضربه را از کم کاری و سهل انگاری در پرداخت و گسترش شخصیت (هیولای دوزیست) میخورد. هرچه در فیلم به اندازه و به جا از شخصیت اصلی میبینیم و همراهش میشویم در بخش مکمل او نقص و کم کاری مشاهده میکنیم.

به واقع وجود هیولای دوزیست که میبایست خلاهای زندگی قهرمان را پر کند به دلیل آنکه اطلاعات زیادی از وی به مخاطب نمیدهد کم اثر می ماند. در این بین مهمترین قسمت که میتوانست به درک بهتر مخاطب از این هیولا کمک کند بخش میانی فیلم است که او از آزمایشگاه گریخته و به جامعه عادی بازگشته اما جز اندک اشاره هایی تصویر روشن و درستی از ماهیت وجودی او نمیبینیم. مثلا چرا و چگونه قدرت شفای به انسان دارد؟ چگونه بر اثر شکنجه با برق بیهوش میشود و بعد گلوله براواثر ندارد.

مهارتهای آموزشی زبان و شناخت تصاویر را هم که در فیلم به صورت کلامی بدانها اشاره میشود را درک نمیکنیم یا حمله به یک گربه بینوا و بعد سینما رفتنش را.. فیلم با کم کاری که در این بخش میکند عملا از بار عاطفی فینال اثر هم میکاهد.

یعنی وقتی در طول فیلم دلیل مشخصی برای دوست داشتن یک شخصیت ارائه نمیکنی پس نباید توقع داشته باشی سرنوشت او برای مخاطب در اولویت باشد یا مثلا از دیدن کشته شدنش متاثر شود. شکل آب از نماهایی که رنگ سبز در آنها به کار رفته اشباع شده است. در و دیوار، لباسها، رنگ ماشین و حتی بسته آبنبات مورد علاقه شرور فیلم همگی سبز هستند. رنگ سبز در این فیلم نشان از افسردگی و دل مردگی رخنه کرده در زندگی شخصیتها دارد که از همه طرف محاصره شان کرده و فقط در لحظاتی که عشق و امید به زندگی شخصیت اصلی ورود میکند رنگ قرمز خودنمایی میکند.

تقابل امید و پژمردگی زندگی با بهره گیری از این دو رنگ به کمک تصاویر آمده اند تا کارگردانی دل تورو از اضافه گویی درامان باشد و با تصویر کار را پیش ببرد. شکل آب خوشبختانه جز در اندک لحظاتی از نفس نمیفتد و مطمئنا از دیدنش لذت خواهید برد اما همانطور که در متن اشاره شد برخی سهل انگاری ها در متن ماجرا پتانسیل بالای فیلم را خدشه دار نموده اند و فیلمی که تمام ویژگیهای یک شاهکار را داشت را به اثری صرفا خوب و خوش رنگ و لعاب تبدیل کرده اند.

همچنین ببینید: فیلم » فیلم ایرانی » سریال » نقد فیلم » سایت

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
عکس پروفایل مینیمال با کیفیت 4k برای پس زمینه موبایل یا دسکتاپ کامپیوتر
اخبار
34
عکس پروفایل

امتیاز شما [کل: 95 میانگین: 4]500+ عکس پروفایل‌ جدید 4K HD با آپدیت روزانه،متن‌ خاص کوتاه‌،فیلم،ویدیو،گیف،کلیپ،کد تولز ☕️ عکسها با کیفیت 4k و full hd آپدیت 1400 و 2021 قرار گرفت. [بدون تگ تبلیغات] عکس پروفایل کد تولز  روزانه با کیفیت‌بالا آپدیت خواهد شد. 🚨 لطفا برای دیدن عکس‌ها چند ثانیه …

دانلود سریال جیران حسن فتحی،دانلود سریال جیران کامل،دانلود سریال جیران تمام قسمت ها،nhkg,n svdhg [dvhk
اخبار
دانلود سریال جیران،دانلود قسمت 1 اول سریال جیران

امتیاز شما [کل: 13 میانگین: 4.9]دانلود سریال جیران کامل | دانلود سریال جیران تمام قسمت ها ابزار وبلاگ » سریال ایرانی » دانلود سریال جیران حسن فتحی آگاه باش که حق و باطل باهم بدجوری غاطی شده! سهم مردم سختی و وحشته و سهم عالیجناب تاج و تخت پادشاهیه، کجاست کارگشایی …

دانلود فیلم ایرانی
اخبار
4
دانلود فیلم ایرانی

امتیاز شما [کل: 26 میانگین: 3.9]دانلود فیلم  ایرانی جدید 1400 و 2021 در بخش دانلود فیلم ایرانی می توانید به دانلود جدیدترین و بهترین فیلم‌های ایرانیِ روز بپردازید. فیلم های ایرانی گلچین شده شامل سال‌های (95، 96، 97 ،98 ،98 و 99 – 2017، 2018، 2019 و 2020) و با …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x
()
x