خانه انجمن ها تبادل نظر – گفتگوی آزاد بهترین فیلمهای تاریخ سینما ایران از دید منتقدان

 • سازنده
  موضوع
 • #29610

  1_مارمولک
  کمال تبریزی با این اثر جذاب، دل همه ایرانی‌ها رو تصاحب کرد . فیلم نامه درخشان پیمان قاسم خانی که یکی از با استعداد ترین فیلم نامه نویسان ایران، مخصوصا در ژانر کمدی می باشد با بازی حیرت انگیز پرویز پرستویی اثری است که اگر بیننده ده بار هم دیده باشد هنوز مشتاق خواهد بود که برای یازدهمین بار هم بنشیند تا یک درام جذاب و کمدی را ببیند.

  2_مادر
  کارگردان: علی حاتمی
  بازیگران: رقیه چهره‌آزاد، محمدعلی کشاورز، اکبر عبدی، امین تارخ، حمید جبلی، اکرم محمدی، فریماه فرجامی، جمشید هاشم‌پور
  سال ساخت:‌ ۱۳۶۸

  یکی از تغزلی‌ترین فیلم‌های علی حاتمی است. کارگردان خانواده‌ ایرانی سنتی را روایت می‌کند که اعضایش با هم اختلافات فرهنگی و روحی زیادی دارند اما مادرشان آنها را دور هم جمع می‌کند چون می‌داند که مرگش نزدیک است. یک‌جور پاسداشت روحیه ایرانی و احترام به مادر و خانواده همراه با قاب‌‌بندی‌های زیبا که شبیه مینیاتورهای ایرانی ظریف و خوش آب و رنگ از کار درآمده‌اند. از مولفه‌های مهم فیلم باید به دیالوگ‌نویسی علی حاتمی و موسیقی دل‌انگیز ارسلان کامکار اشاره کرد. مادر یک دیالوگ محبوب از قول مادر به بچه‌هایش دارد که درس صفا و صمیمیت می‌شود: «سفره از صفای میزبان خرم میشه نه از مرصع‌پلو. حرمت زنیت مادرتون را حفظ کنین».

  3_جدایی نادر از سیمین
  شاهکار داستان پردازی در سینمای ایران را به جرات می توان جدایی نادر از سیمین دانست فیلمی که برای اولین بار از سینمای ایران در بخش اصلی بهترین فیلم نامه نامزد جایزه اسکار شد فیلمی که اعجوبه ای به نام اصغر فرهادی را به دنیا نشان داد فیلمی که با بازی های تاثیر گذار خود باعث شده تا به همین اکنون هم بازیگرانی باشند که فریاد های شهاب حسینی را در این فیلم تقلید کنند این فیلم یک از قابل احترام ترین فیلم های تاریخ سینما است که هر کس باید کلاه خود را برای این فیلم بردارد

  4_آدم برفی
  کارگردان: داوود میرباقری
  بازیگران: اکبر عبدی، داریوش ارجمند، آزیتا حاجیان
  سال ساخت:‌ ۱۳۷۳
  کمدی داوود میرباقری در سال‌هایی ساخته شد که هنوز مهاجرت مثل امروز فراگیر نبود. شاید به همین دلیل هم طعنه‌هایش دچار ممیزی شد و اکران فیلم با مشکل روبه‌رو شد. فیلم داستان مردی است که برای گرفتن ویزای آمریکا به ترکیه رفته و چون به او ویزا نمی‌دهند تصمیم می‌گیرد لباس مبدل بپوشد و در نقش یک زن با یک آمریکایی ازدواج کند تا بتواند به آمریکا برود. اولین‌باری بود که اکبر عبدی در نقش زن‌پوش بازی کرد و البته بعد از آن بارها چنین نقشی را با موفقیت تکرار کرد اما هیچ‌کدام به بامزگی کاراکتر فیلم میرباقری از کار درنیامدند. اکران فیلم جنجال‌های زیادی به پا کرد. میرباقری در آن سال‌ها حرکت واقعا آوانگاردی انجام داده بود.

  5_فیلم:«بچه های آسمان»
  در مقایسه با فیلم های دیگر این فهرست، این فیلم قدیمی است. نکتۀ جالب توجه آنکه این فیلم حال وهوای متفاوتی با دیگر فیلم های این فهرست دارد؛ نه در داستان خود چالش ویژه ای دارد، نه از عناصر جذابیت رایج نظیر داستانی عاشقانه یا جنجالی بهره برده، نه سوپراستاری در آن ایفای نقش می کند و نه حتی بعد از ساخت و اکرانش، برخلاف دیگر آثار سینمایی که به دلیل نشان دادن فقر در ایران متهم به سیاه نمایی می شدند، با وجود نمایش فقر عمیق، متهم به سیاه نمایی شد.

  این فیلم در همان زمان نیز در داخل و خارج از کشور به خاطر لحن انسانی و احساس برانگیزش، تحسین شد و جوایز بسیاری نصیب خود کرد. مجید مجیدی با ساخت این فیلم به چنان موفقیتی دست یافت که بعدها تکرار نشد.

  http://google.com

  1 کاربر از نویسنده این پست تشکر کرده اند.
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.