تحلیل و نقد انیمیشن 2009 Up بالا

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

تمام شوخی های کلامی و موقعیتی و هرچه اکشن و تعقیب و گریز است یک طرف و آن چند دقیقه جادویی بی کلام که آغاز، میانه و پایان زندگی زوج (کارل و الی) را هنرمندانه و تکاندهنده نمایش میدهد یک طرف!

منظورم این نیست که انیمیشن (بالا) پس از فصل افتتاحیه افت می‌کند.. اما سازندگان اثر با همان چند دقیقه کوتاه به تمام فعالان حاضر در هنر هفتم یادآوری میکنند چگونه باید در کمترین زمان و بادوری جستن ازهرحاشیه ای ابتدا (حس) تماشاگر رانشانه رفت و بعد از اینکار اگر هم (پیامی) برای او داشت برای انتقالش اقدام کند.

بالا انیمیشن جاندار و گرم و پراحساسی است. پیرنگ اصلی به شکلی چیده شده است که هم مخاطب کم سن و سال و هم مخاطب بزرگسال با داستان چفت میشوند و سرنوشت شخصیتها برایشان دراولویت قرار میگیرد. بالا برای رسیدن به این مهم سفر دلاورانه و ماجراجویانه کارل کهنسال را با کودکی شیرین، پراشتیاق و جسور و شجاع (راسل) مرتبط می کند و با اینکار خلاهای شخصیتی این دو را پر میکند.

راسل برای کارل فرسوده و کم حوصله نقش فرزند نداشته او را بازی میکند و با شیرین کاریها و شیطنتهایش به زندگی کارل رنگ و جلوه ای تازه میدهد و نشاط از دست رفته زندگی او را احیا میکند و درعوض کارل با حمایتهای معنوی خود همچون پدری نداشته راسل را مورد توجه و دلگرمی قرار میدهد. کارل بعد از مرگ همسرش گویا با دنیا و آدمهای آن قهراست.

(دریکی از نماهای ماندگار انیمیشن خانه آنها را در لانگ شات میبینیم که توسط دستگاهها و ماشین های حفاری احاطه شده است و تمام خانه های قدیمی قبلا ازبین رفته اند. ) کارل پس از مرگ همدم خویش اززندگی بریده و حاضر نیست باقی عمر را کنار همسالان خود در خانه سالمندان بگذراند.

شاید تحقق بخشیدن به تنها آرزوی همسرش (رسیدن به آبشار پارادایس) تنها دلیل نفس کشیدن او باشد. این جملات به نظرتان بسیار ملموس و شبیه به زندگی نیست؟ برایتان تابه حال پیش نیامده از نظر حسی درچنین موقعیتهای آشفته ای قرار گیرید یا افرادی را درپیرامون خویش اینگونه بیابید؟ بعید میدانم جواب منفی به این پرسش ها دهید همانطور که سازندگان بالا با اشراف کامل به این نکات اثر خود راخلق نموده اند تا فارغ از هرموقعیت جغرافیایی، مالی، شغلی، اجتماعی و… بتوان با این انیمیشن گره خورد و ارتباط گرفت.

بالا برای انسان و نیت پاکش و اقدامش برای رسیدن به رویاها ارزش قائل است و نگاه خوشبینانه ای به آن دارد چنانچه در انتهای داستان و درحالی که میدانیم کارل و راسل از سرنوشت نهایی خانه بی خبر هستند و به زندگی خود مشغولند اما کارگردان نمایی از خانه رانشان میدهد که تمام موانع پیش رو رارد کرده و بدون دخالت مستقیم انسانی جایگاه واقعی خویش را یافته و کنار آبشار آرام گرفته است.

بالا جدا از مضمون کارگردانی کم نقصی هم دارد جدا از آغاز درخشان اثر که در ابتدای متن به آن اشاره شد سرشار از نماهای ماندگار است. به عنوان مثال جایی که برای اولین بار از (چارلز مانتنز) سالخورده رونمایی میکند اورا در تاریکی مطلق میبینیم و تنها صدایش به گوش میرسد و در قسمتی که شرح حالش را بازگو میکند یک نیمه صورتش تاریک و نیمه دیگر روشن است که نشان از دورویی اودارد.

مثال دیگر بخشی از فیلم است که در آن کارل و راسل مشغول حمل خانه هستند و دوربین درداخل خانه نمایی واضح از قاب عکس الی گرفته و در پس زمینه تصویر مات کارل رامشاهده میکنیم که برای زنده نگه داشتن خاطره همسرش میکوشد و شاید یکی از بهترین سکانسهای انیمیشن و لحظه ای که کارل ازدست راسل عصبانی است و تنها به خانه میرود و آلبوم خاطرات کودکی را ورق میزند.

تقابل زندگی و مرگ با تضاد نماهای رنگی و سیاه و سفید خودنمایی میکند و قطعه موسیقی سحر انگیزی که برروی تصاویر می آید و به راحتی از تماشاگر اشک میگیرد. بالا تجربه ارزشمند و ماندگاری است که بزرگ و کوچک نمیشناسد و در مسیری انسانی و درست گام برمیدارد حتما آنرا تجربه کنید.

همچنین ببینید: فیلم » فیلم ایرانی » سریال » نقد فیلم » سایت

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
اخبار
دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

اخبار
دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

اخبار
دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x