نقد فیلم upgrade 2018 ارتقا: موفقیتِ شکست

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

Upgrade 2018 فیلمی محصول کشور استرالیا و به کارگردانی لی ونل که در ژانر اکشن، علمی، تخیلی که اکران شد و به نظرم گام بلندی تو فیلمسازی استرالیا حداقل تو این ژانر بود. داستان فیلم درمورد مردی به نام گری است که کارش مکانیکی هست و زندگی اش را بخوبی با همسرش میگذارند اما بر اثر اتفاقاتی زندگی اش تحث تاثیر پیشرفت های عجیب و وحشتناک علم قرار میگیرد و تصمیم به…

فیلم از همان ابتدا با پلانی که در ابتدا به مخاطب میدهد شروع به شناساندن شخصیت گری به ما دارد که کی هست، کارش چیست و چکار میکند. فیلم آپگرید از طراحی صحنه ها نورپردازی و دکور چشمنواز و جذابی برخوردار است گرچه برخی الهاماتی از سایر فیلم های هالیوودی گرفته شده است ولی بخوبی به تصویر کشاندنش هم کار آسانی نیست در سرتاسر فیلم تم دارک و فضای سرد بر فیلم حاکمه و نشان دهنده تاثیرات مخرب تکنولوژی بر زندگیست.

کار صدابرداری و صداگذاری فیلم به شکل خیلی خوب انجام شده و از تدوین استانداردی برخورداره و دیگر اصل مهم این فیلم موزیک ها و موسیقی متن فیلم بود که در اینگونه ژانر ها خیلی شبیه به هم و با ظرافت هستند. طراحی های صحنه های اکشن فیلم و فیلمبرداری آنها خیلی خوب و متفاوت بود به همراه بازیه عالیه Logan Marshall که نقش سنگینی به نظرم بر دوشش و بخوبی از پسش بروامده بود و اما فیلمبرداری به نظرم عالیه فیلم که از سبک خاصی برخوردار بود به همراه صحنه بندی هاش عالیش همگی به شخصیت پردازی کاراکتر گری بعد عمل جراحیش کمک میکرد.

نوع فیلمبرداری که کارگردان از نماهای پشت و راه رفتن گری میگرفت که به اصطلاح بشن میگن شخص سوم خیلی خلاقانه بود به نظرم و کاراکتر گری را کاملا به عنوان یه ربات که مسئول انجام کار هاس نشون میده و این روند تا پایان فیلم ادامه دارد و حس تازگی به صحنه های اکشن فیلم میدهد گرچه تعداد برخوردار ها کمتر از سایر فیلم های دیگه بود ولی این خلاقیت و تکنیک تو اجرا خیلی به بهتر جلوه دادن اون موقعیت کمک میکنه و در نهایت کار از دکوپاژ و کارگردانی خوبی برخوردار بود.

و اما فیلمنامه فیلم که از نظر من شباهت هایی به چند سری بازی گیم و فیلم داشت و با اینحال تلفیق آنها کاره با دل و جراتیه که در آپگرید با فرم خوبی به نمایش داده میشود. یکی از نکات قابل توجه داستان این بود که در طول فیلم به هیچ اشاره به تایم لاین و زمانی که داستان در جریانه نمیشه و این از نظر من خوب و خلاقانه بود و دلیلشم این میتونست باشه که چون کارگردان فرمی به فیلمش داده که با لوکیشن ها شما هم میتونیند آینده، زمان حال و برخی ابزار آلات گذشته را در فیلم ببینید پس این بخش فیلمنامه و فیلم میتونه به عهده مخاطب باشه که آیا اینجا میتونه یه سال دیگه باشه؟ دو سال دیگه باشه؟

یا بیست سال و در نهایت روند فیلم خوب و کسل کننده نبود هرچه در ابتدا با رخداد هایی که توی فیلم بود فکر میکردم باز شاهد روایت های کلیشه ای انتقامو پیروزی خوبی بر بدی هستیم ولی هرچه که جلو رفت با دیالوگ های قابل قبول منطقی تر بود و از چارچوب های یک فیلمنامه خوب برخوردار بود هرچند گاف هایی داشت مانند سکانس روبرویی گری و مادرش اما خب خواست کارگردان این چنین بود و در نهایت با پایانبندی درهم کننده و متفاوت فیلم به اتمام میرسه که شخصا اینگونه پایان ها را بنده میپسندم.

آپگرید ممکنه مثل خیلی از آثار علمی تخیلی دیگه پیام هایی همچون تاثیرات مخرب تکنولوژی و نابودی بشر به دست خودش داشته باشه اما اینگونه فرم در فیلمی غیر هالیوودی میتپنه نوید های خوبی برای کارگردان و اینگونه فیلم ها باشه. آپگرید روایت به روز شدن و خلاص شدنه اینکه انسان هرچه جلو تر میره و فکر میکنه که موفقیت نزدیک تره اما در پایان فقط میبینه که بازیچه ای بیش نیست در دنیایی که علم حرف اول و میزنه این ذهن هست که قربانی میشه و حسی که به آدم میده که سرشار از پشیمانی و تلاشی بیهودست.

همچنین ببینید: دانلود فیلم » دانلود فیلم ایرانی » نقد فیلم » وبلاگ

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
اخبار
دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران دانلود قسمت 5 پنجم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

اخبار
دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران دانلود قسمت 4 چهارم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

اخبار
دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران دانلود قسمت 3 سوم سریال جیران با تمام قسمتها کامل – سریال جیران – جیران (به انگلیسی: Jeyran) یک مجموعه تلویزیونی عاشقانه و تاریخی ایرانی است که به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی ساخته شده است. این سریال در کد …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x