تغییر رنگ دندان نشانه چیست

امتیاز شما
[کل: 0 میانگین: 0]

رنگ دندان طبیعی علت زنگ زدن دندان چیست علت بی رنگ شدن دندان انواع رنگ دندان علت قرمز شدن رنگ دندان علت شیشه ای شدن رنگ دندان

ابزار وبلاگ اخبار: تغییر رنگ دندان نشانه چیست

گروه جامعه: یک جراح و دندانپزشک در همدان گفت: این روزها یکی از علل سرازیر شدن مردم به ویژه جنس مونث به مطب های دندانپزشکی تغییر رنگ دندان ها است.دکتر هادی شفق تبیین کرد: عطش این مطالبه آنقدر بالاست که گاهی بیماران ترجیح می دهند از درمان اساسی دندان های خلفی(آسیاب) که نیاز به عصب کشی یا پوسیدگی دارند، صرف نظر کرده و هزینه آن را برای رنگ زدایی و زیبایی دندان های قدامی(ردیف جلو) مصرف کنند.
وی تغییر رنگ دندان ها را سطحی و عمقی و منشأ آن را خارجی و داخلی اعلام کرد و افزود: بهداشت ضعیف دهان و دندان، میکروب رنگ زا در حفره دهان، جرم، خدمات دندانپزشکی ناقص و غیراستاندارد، مصرف سیگار و دیگر فرآورده های مشابه، بعضی از مواد غذایی رنگ دانه دار مثل چایی و قهوه، بعضی از داروها که به شکل قطره، شربت یا دهانشویه استفاده می شود مثل قطره آهن در کودکان و دهانشویه کلر هگزدین و استفاده نابجا از پودرهای سفیدکننده مثل نمک، زغال، زردچوبه و جوش شیرین برخی علل ایجاد تغییر در دندان ها هستند.

انواع تغییر رنگ دندان و علت های آن

–    استفاده از فرآورده های رنگی ( غذا،نوشیدنی و سایر مواد مصرفی) : محتویات تیره رنگی که در مواد مصرفی ما وجود دارد ( قهوه،چایی،کولا،تنباکو و …) می تواند موجب ایجاد لکه های زرد روی دندان ، قهوه ای یا نارنجی سوخته شود.
–    تیره شدن دندان ها بر اثر بالا رفتن سن: تغییر رنگ دندان ها به زرد یا قهوه ای با بالا رفتن سن امری طبیعی است که به دلیل تیره شدن دندان ها به مرور زمان می باشد.
–    فاکتوهای ژنتیکی: ممکن است رنگ اولیه و پایه دندان ها در شخصی به طور ذاتی بیشتر به زرد، قهوه ای یا خاکستری متمایل باشد و یا بر اثر عوامل ژنتیکی دندان شخصی روشن تر یا تیره تر باشد.
–    مصرف تتراسایکلین(وسایر آنتی بیوتیک های وابسته به آن): لکه های دندانی ناشی از مصرف تتراسایکلین معمولا زرد-قهوه ای یا آبی-خاکستری هستند.
–    فلوروسیس: لکه های ناشی از فلوروسیس به شکل نقاط گچی مانند سفید رنگ( در مواردی قهوه ای ) یا خطوطی که روی سطح دندان پراکنده شده است می باشد. وجود این لکه ها همچنین می تواند نشان دهنده سوراخ شدن و خوردگی سطح دندان باشد.
–    به وجود آمدن تغییراتی در بخش داخلی دندان/عصب کشی دندان: لکه های قهوه ای یا خاکستری می تواند بر اثر تغییراتی ایجاد شود که در فضای داخلی دندان(محل قرار گرفتن عصب) به وجود می آید. این تغییرات می تواند بر اثر یک ضربه و آسیب شدید دندان یا انجام درمان عصب کشی دندان باشد. در این نوع تغییر رنگ ، معمولا تنها یک دندان دچار تغییر رنگ می‌شود. درمورد هزینه نیز باید گفت: هزینه عصب کشی دندان بستگی به دندان آسیب‌دیده، دندان‌پزشک معالج و محل زندگی فرد دارد.
–    پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان در مراحل پیشروی خود موجب تغییراتی در رنگ دندان از جمله سفید(گچی) ، زرد و قهوه ای و سیاه می  شود. دندان زرد و همچنین از دست رفتن درخشندگی و شفافیت دندان می تواند نشان دهنده آسیب دیدن سطح دندان باشد
–    ترمیم های ناموفق و بی کیفیت دندان: ترمیم های دندانی که در حال خراب شدن هستند یا ناموفق بوده اند می توانند موجی تغییر رنگ دندان به زرد،قهوه ای یا خاکستری و حتی سیاه شوند. در این موارد مرز بین پر کردگی دندان و خود دندان کاملا قابل تشخیص است و از همان قسمت پوسیدگی مجدد دندان شروع می شود.
–    عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: جمع شدن جرم و باقی مانده غذا روی سطح دندان برای مدت طولانی و عدم رعایت بهداشت ارتودنسی می تواند موجب تغییر رنگ دندان به سفید گچی، زرد، قهوه ای روشن یا سوخته،سیاه و حتی سبز شود. این نوع لکه دندانی را نباید با تغییر رنگ ساختار اصلی دندان اشتباه گرفت.

این دندانپزشک در ادامه تصریح کرد: سطوح دندان هایی که دارای خلل و حفره های کوچک هستند، باعث خش دار شدن سطوح دندان شده و محیط را مساعد برای لانه گزینی رنگ در دندان می کند.وی با اشاره به اینکه درمان رنگ پذیری خارجی دندان ها معمولا موفقیت آمیز و با هزینه کم انجام پذیر خواهد بود، اظهار کرد: رنگ های داخلی دندان می تواند به علت استفاده مادران باردار از داروهایی مثل آنتی بیوتیک تتراسیکلین، اختلال در مسیر رشد و تکامل دندان ها، درمان های ناقص و غیراستاندارد دندان ها مثل عصب کشی های ناقص، وارد شدن ضربه به دندان ها، افزایش بیش از اندازه فلوراید در آب آشامیدنی، تب بالا در دوران کودکی و افزایش سن رخ می دهد.

شفق با بیان اینکه درمان رنگ پذیری دندان ها با منشأ داخلی معمولا مشکل و گاهی رضایت بخش بیماران نخواهد بود، افزود: درمان تغییر رنگ دندان ها به هر علت حتما باید توسط دندانپزشک انجام پذیرد و شایسته نیست بیماران با روی آوردن به درمان های غیرعلمی و بدون شناخت علت رنگ به جای اصلاح باعث پیچیده تر و گران تر شدن درمان خود شوند.وی در پایان خاطرنشان کرد: درمان بعد از تشخیص علت می تواند در محدوده یک مشاوره ساده، اصلاح درمان ناقص قبلی، جرم گیری یا بروساژ، سفید کردن دندان یا بلیچینگ(درمان با مواد شیمیایی)،ترمیم با ماده همرنگ و انواع روکش ها قرار گیرد.

همچنین بخوانید:

دانلود کتاب سیستم های خرید انبارداری و توزیع انواری رستمی • جزوه بازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته • دانلود کتاب اقتصاد خرد محسن نظری pdf • دانلود کتاب مدیریت منابع انسانی دکتر آرین قلی پور • روش تحقیق در علوم رفتاری زهره سرمدچگونه باسنی بزرگ داشته باشیمخرید بک لینک • خرید رپورتاژ آگهیتاریخ امروزدانلود سریال جیران •  کد متن متحرک برای وبلاگکد جستجوگر گوگل برای وبلاگ

عوامل داخلی تغییر دندان را می توان به این صورت بر شمرد:
1- داروها:
مصرف برخی داروها در دوران جنینی، نوزادی و کودکی که دندان ها در حال تشکیل هستند باعث تغییر رنگ دندان ها می شود. متأسفانه این گونه تغییر رنگ ها بسیار شدید هستند و درمان آن ها نیز بسیار مشکل و پر هزینه است. بنابراین باید با جلوگیری از مصرف خود سرانه دارو از این گونه تغییر رنگ ها خودداری کرد. از مهمترین دارو های شناخته شده در این زمینه می توان به تتراسایکلین اشاره کرد. این لکه های آبی، خاکستری و سیاهی بر روی دندان ایجاد می نماید. دندان هائی که درگیر می شوند بستگی به زمان مصرف دارو دارد. در برخی از موارد این تیرگی ممکن است در تمامی دندان ها ایجاد گردد.
2- فلوراید:
فلوراید عنصری است که وجود آن برای محکم شدن دندان و مقاومت آن در مقابل پوسیدگی لازم است ولی مقدار زیاد آن باعث تغییر رنگ زرد تا قهوه ای دندان ها همراه با لکه های سفید و قهوه ای بر روی آن ها می شود. فلوراید اضافی ممکن است در آب آشامیدنی برخی مناطق وجود داشته باشد که در این مواقع باعث زردی رنگ دندان های اکثر افراد در آن مناطق می شود.
3- درمان روت کانال دندان ها: بسیاری از دندان ها پس از درمان روت کانال با گذشت زمان دچار تغییر رنگ می شوند. علل زیادی برای این گونه تغییر رنگ وجود دارد که از آن جمله می توان به خونریزی از پالپ دندان در موقع درمان روت کانال، باقی ماندن بقایای پالپ در تاج دندان، اثر مواد پرکننده کانال و… اشاره کرد. در صورتی که درمان روت کانال به موقع و به درستی انجام شود به مقدار زیادی از این اثرات کاسته می شود.
مواد ترمیمی دندان نظیر آمالگام نیز می توانند باعث تیرگی دندان شوند. جیوه موجود درآمالگام (ماده پرکننده فلزی دندان) به تدریج در بافت دندان نفوذ کرده و آن را تیره می نماید. در این گونه موارد حتی اگر بعد از چند سال بخواهیم دندان را با مواد سفید پرکنیم باز هم دندان تیره به نظر می رسد.
4- ضربه به دندان ها: در خیلی از موارد باعث تغییر رنگ دندان می شود. خونریزی پالپ در هنگام ضربه خوردن و نفوذ آن به توبول های عاجی عامل تغییر رنگ در این موارد است.
5- عفونت دندانها: دندانهای عفونی شیری و دائمی اگر به موقع درمان نشوند دچار تغییر رنگ می شوند.
6- بیماری های مادرزادی، ارثی و اکتسابی
در این دسته از عوامل، بیماری هائی نظیر برخی بیماری های خونی، پوستی یا بیماری های مادرزادی نقص مینا و عاج قرار می گیرند.
● عوامل خارجی که در تغییر رنگ دندان مؤثرند شامل موارد زیر هستند:
▪ رنگیزه های غذاها: مواد غذائی رنگی در طولانی مدت باعث تیرگی دندان می شوند. از این جمله می توان به غذاهای حاوی رب گوجه زعفران آب مرکبات و…اشاره کرد.
▪ چای: مصرف بیش از اندازه چای به خصوص اگر پررنگ باشد باعث تیرگی دندان می شود. باید دانست که چای حاوی فلوراید می باشد و در صورتی که مصرف آن بی رویه باشد باعث فلوئوریزاسیون دندان نیز می گردد.
▪ قهوه: این نوشیدنی هم مثل چای اگر بی رویه مصرف شود باعث تغییر رنگ دندان می گردد.
▪ دود سیگار: یکی از بدترین انواع عوامل تغییر رنگ دندان ها است.
▪ دهان شویه ها: دهان شویه در دندانپزشکی استفاده درمانی دارد و دندانپزشکان ممکن است در موارد مختلفی آن را تجویز نمایند ولی مصرف خودسرانه و بی رویه آن مثل هر داروی دیگری مضر است. استفاده مداوم از دهان شویه ها علاوه بر برهم زدن فلور میکروبی دهان باعث تیرگی دندان ها می شود.
همانطور که قبلا” اشاره شد سن فاکتور مهمی در تیرگی دندان هااست. مینای دندان ها در هنگام رویش سفید، براق و شفاف هستند ولی باگذشت زمان شفافیت خود را از دست داده کدر و زرد رنگ می شوند. به علت نیروهای وارده به دندان در هنگام جویدن به مرور زمان ترک هائی در مینای دندان ها به وجود می آید که با نفوذ رنگیزه های غذائی در این ترک ها تیرگی دندان بیش تر می شود.
● نقش مراقبت های بهداشتی در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها
برای آن که طراوت و شادابی دندان هایتان حفظ شود و همواره لبخند زیبائی داشته باشید نکات زیر را در نظر داشته باشید:
مسواک و نخ دندان بهترین پیشنهاد برای تمیز کردن دندان ها است. با استفاده مداوم از آن ها علاوه بر کاهش پوسیدگی و بیماری های لثه به سفیدی و زیبائی آن ها کمک کنید.
از به کار بردن خمیر دندان های ساینده خودداری کنید. برخی از افراد سیگاری برای از بین بردن تیرگی های ناشی از سیگار از خمیر دندانها یا پودر های ساینده استفاده می نمایند که با سایش مینای طبییعی دندان باعث تیره تر شدن دندان ها در طولانی مدت می شوند.
برای جرم گیری و تمیز کردن دندان هایتان به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه نمائید. متأسفانه درمورد جرم گیری باور های غلطی در جامعه ماوجود دارد مبنی بر این که باعث از بین بردن دندان ها می شود.از کشیدن سیگار و مصرف بی رویه چای، قهوه و جویدن آدامس خودداری کنید.
از مصرف آدامس ها، برچسب ها و ژل هائی که در مغازه ها تحت عنوان سفید کردن دندان فروخته می شود خودداری کنید. برای سفید کردن دندان هایتان حتما” به دندانپزشک مراجعه کنید.
● درمان تغییر رنگ دندانها
خوشبختانه هم اکنون درمان های خوبی برای اکثر موارد بد رنگی دندان وجود دارد که از آن جمله می توان به روش های سفید کننده دندان ها (بلیچینگ) و ونیر چینی (لامینیت) اشاره کرد. برای یافتن بهترین راه سفید کردن دندان هایتان با دندانپزشک خود مشاوره نمائید.

اشتراک در
بهم اطلاع بده
guest
0 نظرها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
اخبار
تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان

امتیاز شما [کل: 0 میانگین: 0]تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان ابزار وبلاگ: تمرینات بدنی آرتریت در منزل برای بانوان گروه علمی: بیماری آرتریت می تواند عملکرد افراد را به ویژه در زمان تشدید درد مفاصل با مشکل مواجه کند به گونه ای که فرد نمی تواند حتی امور …

بهترین سایت برای بک لینک,خرید بک لینک سایت,ovdn f; gdk;,خرید بک لینک چیست,خرید بک لینک اینستاگرام,سامانه هوشمند بک لینک,خرید بک لینک باکیفیت,بک لینک های قوی,خرید بک لینک چیست
اخبار
2
خرید بک لینک

امتیاز شما [کل: 2 میانگین: 3]خرید بک لینک یک بک‌لینک با کیفیت می تواند قدرتمندتر از 1000 بک‌لینک با کیفیت پایین باشد. #همه بک‌ لینک‌ها برابر نیستند. اگر می خواهید در SERP ها رتبه بالاتری داشته باشید ، بر دریافت بک‌لینک های با کیفیت تمرکز کنید. کدام را ترجیح می …

بهترین سایت خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما,سایت های معتبر خرید بلیط هواپیما,بلیط هواپیما,بهترین سایت های خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما ارزان,ovdn fgdx i,h\dlh,خرید بلیط هواپیما چارتر,خرید بلیط هواپیما خارجی,خرید بلیط هواپیما لحظه آخری,خرید بلیط هواپیما چارتری,خرید بلیط هواپیما تور,خرید بلیط هواپیما ایران ایر,سایت خرید بلیط هواپیما,خرید بلیط هواپیما ماهان,خرید بلیط هواپیما تهران مشهد,خرید بلیط هواپیما کیش,خرید بلیط هواپیما علی بابا,خرید بلیط هواپیما قاصدک
اخبار
خرید بلیط هواپیما ارزان

امتیاز شما [کل: 1 میانگین: 1]خرید بلیط هواپیما | بیش از 100 ترفند خرید بلیط ارزان هواپیما تنها اختلاف چند ساعته در خرید بلیط هواپیما می تواند به معنای ذخیره صدها هزارتومان باشد! در برخی اوقات بلیط هواپیمای چارتری و لحظه آخری گرانتر است!؟  حتما برایتان پیش آمده که قصد …

0
شرکت در بحث یا هر سوالی که دارید سریع کامنت کنید ...x
()
x